Június 30. - a tengerentúli részvénypiaci szereplők ettől a naptól várják az iránymutatást, s úgy tűnik, addig a napig nem is szívesen vállalnak pozíciókat. Az egyik leglényegesebb kérdés, hogy emeli-e kamatát az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, a másik pedig, hogy megtörténik-e Irakban a hatalomátadás. Egyes elemzők pedig azt is hozzáteszik, hogy a részvények kismértékben túlárazottá váltak P/E alapon (az árfolyam és az egy részvényre jutó nyereség hányadosa), főként, hogy az idei év a profitnövekedés ütemének lemorzsolódását hozza magával.
A piaci szereplők nagyobb elmozdulást nem várnak júniusban, ám amint kezdetét veszi a július - már csak pszichológiai okok miatt is -, a befektetők fellélegeznek, s a részvénypiacok emelkedésnek indulnak - vélik egyes elemzők. A második fél év már nyereségbe csaphat át, ám nagy ugrásokra nem kell számítani - teszik hozzá.
A mostani trendnélküliség mindenesetre nem zavarja az amerikai társaságokat abban, hogy nyilvános részvénykibocsátással álljanak elő. Bár ebben a Google várható 2,7 milliárd dolláros IPO-ja is szerepet játszhatott, amely szinte felélénkítette a technológiai szektort: 23 internetes társaságnál van folyamatban részvénykibocsátás az USA-ban. Mindeközben a piaci szereplők azzal szembesülhetnek, hogy trónfosztás történt az amerikai részvénypiaci szereplők között: a második legnagyobb tengerentúli bank, a JP Morgan is megelőzte a világ első számú brókercégét, a Merrill Lynchet az elsődleges részvénykibocsátásokban való részvétel terén. A New York-i székhelyű JP Morgan immáron 8,4 százalékos szeletet mondhat magáénak a 80 milliárd dollár értékű részvénykibocsátási tortából, szemben a Merrill Lynch 6,8 százalékos részesedésével, s egyedül a Morgan Stanley, a Goldman Sachs és a Citigroup előzi meg a sorban. Steve Black vezetése jót tett a JP Morgan térnyerésének: a piaci versenytársaknál alacsonyabb díjtételek megtették a hatásukat. A befektetési bank átlagosan 3,27 százalékos jutalékot számol fel az egyes tranzakcióknál, 28 százalékkal kevesebbet a Merrillnél. Hasonló okok miatt tudott új ügyfeleket megnyerni a Citigroup is, amely 32 százalékos diszkontot kínál a versenytársánál.
Az alacsony jutalékok mellett a kapcsolatok is szerepet játszottak abban, hogy a General Electric éppen a JP Morgan, a Citigroup, a Morgan Stanley és a Goldman Sachs mellett tette le a voksát, amikor ez év márciusában 3,8 milliárd dolláros részvénykibocsátásra készült. A tranzakciót látván ugyanis egyesek nem felejtik el megemlíteni, hogy a GE és a JP Morgan kapcsolata 1878-ra nyúlik vissza, amikor J. Pierpont forrást nyújtott Thomas Edisonnak az Edison Electric Illuminating cége számára. A JP Morgan idei nagy dobásai közé sorolható az Accenture áprilisi 1,17 milliárd dolláros részvényeladása - ahol a Morgan Stanleyvel és a UBS-szel működött együtt -, illetve a United States Steel, amelynek 308 milliós IPO-ját a JP Morgan a Morgan Stanleyvel és a Goldman Sachsszal közösen bonyolította le.
A részvénykibocsátások számának bővülésével párhuzamosan a nagy befektetési házak is egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak az IPO-kból származó díjaknak. A tendenciát jól mutatja, hogy míg 1999-ben a kereskedelmi bankok még csak 15,8 százalékos szeletet hasítottak ki az elsődleges részvénykibocsátási piacból, addig mostanra 22 százalékra nőtt ez a szám. Az idén a harmadik legszorgalmasabb IPO- lebonyolítóvá a JP Morgan lépett elő, míg a dobogó első két fokán a Morgan Stanley és a Goldman található 7,6, illetve 6,1 százalékos részesedésükkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.