BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mindenki június végére vár

Nem túl kiugró, de nem is kedvezőtlen - az amerikai gazdaság helyzetét leginkább így lehetne jellemezni, amely a vállalati profitok további növekedésével és az infláció féken tartásával kecsegtet. De vajon ez elegendő lesz ahhoz, hogy a börzemutatók kitörjenek bebetonozottnak tűnő sávjukból?



Június 30. - a tengerentúli részvénypiaci szereplők ettől a naptól várják az iránymutatást, s úgy tűnik, addig a napig nem is szívesen vállalnak pozíciókat. Az egyik leglényegesebb kérdés, hogy emeli-e kamatát az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, a másik pedig, hogy megtörténik-e Irakban a hatalomátadás. Egyes elemzők pedig azt is hozzáteszik, hogy a részvények kismértékben túlárazottá váltak P/E alapon (az árfolyam és az egy részvényre jutó nyereség hányadosa), főként, hogy az idei év a profitnövekedés ütemének lemorzsolódását hozza magával.

A piaci szereplők nagyobb elmozdulást nem várnak júniusban, ám amint kezdetét veszi a július - már csak pszichológiai okok miatt is -, a befektetők fellélegeznek, s a részvénypiacok emelkedésnek indulnak - vélik egyes elemzők. A második fél év már nyereségbe csaphat át, ám nagy ugrásokra nem kell számítani - teszik hozzá.

A mostani trendnélküliség mindenesetre nem zavarja az amerikai társaságokat abban, hogy nyilvános részvénykibocsátással álljanak elő. Bár ebben a Google várható 2,7 milliárd dolláros IPO-ja is szerepet játszhatott, amely szinte felélénkítette a technológiai szektort: 23 internetes társaságnál van folyamatban részvénykibocsátás az USA-ban. Mindeközben a piaci szereplők azzal szembesülhetnek, hogy trónfosztás történt az amerikai részvénypiaci szereplők között: a második legnagyobb tengerentúli bank, a JP Morgan is megelőzte a világ első számú brókercégét, a Merrill Lynchet az elsődleges részvénykibocsátásokban való részvétel terén. A New York-i székhelyű JP Morgan immáron 8,4 százalékos szeletet mondhat magáénak a 80 milliárd dollár értékű részvénykibocsátási tortából, szemben a Merrill Lynch 6,8 százalékos részesedésével, s egyedül a Morgan Stanley, a Goldman Sachs és a Citigroup előzi meg a sorban. Steve Black vezetése jót tett a JP Morgan térnyerésének: a piaci versenytársaknál alacsonyabb díjtételek megtették a hatásukat. A befektetési bank átlagosan 3,27 százalékos jutalékot számol fel az egyes tranzakcióknál, 28 százalékkal kevesebbet a Merrillnél. Hasonló okok miatt tudott új ügyfeleket megnyerni a Citigroup is, amely 32 százalékos diszkontot kínál a versenytársánál.

Az alacsony jutalékok mellett a kapcsolatok is szerepet játszottak abban, hogy a General Electric éppen a JP Morgan, a Citigroup, a Morgan Stanley és a Goldman Sachs mellett tette le a voksát, amikor ez év márciusában 3,8 milliárd dolláros részvénykibocsátásra készült. A tranzakciót látván ugyanis egyesek nem felejtik el megemlíteni, hogy a GE és a JP Morgan kapcsolata 1878-ra nyúlik vissza, amikor J. Pierpont forrást nyújtott Thomas Edisonnak az Edison Electric Illuminating cége számára. A JP Morgan idei nagy dobásai közé sorolható az Accenture áprilisi 1,17 milliárd dolláros részvényeladása - ahol a Morgan Stanleyvel és a UBS-szel működött együtt -, illetve a United States Steel, amelynek 308 milliós IPO-ját a JP Morgan a Morgan Stanleyvel és a Goldman Sachsszal közösen bonyolította le.

A részvénykibocsátások számának bővülésével párhuzamosan a nagy befektetési házak is egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak az IPO-kból származó díjaknak. A tendenciát jól mutatja, hogy míg 1999-ben a kereskedelmi bankok még csak 15,8 százalékos szeletet hasítottak ki az elsődleges részvénykibocsátási piacból, addig mostanra 22 százalékra nőtt ez a szám. Az idén a harmadik legszorgalmasabb IPO- lebonyolítóvá a JP Morgan lépett elő, míg a dobogó első két fokán a Morgan Stanley és a Goldman található 7,6, illetve 6,1 százalékos részesedésükkel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.