Az elemzők közül szinte már mindenki biztosra veszi, hogy az amerikai jegybank szerepét ellátó Fed június végén kamatot emel. Bár ez alapvetően kedvezőtlenül érinti a részvénypiacokat, az mindenesetre jól "sülhet el", hogy ezáltal mérséklődik az immáron történelmi csúcsukhoz közeli P/E-n forgó papírok árazása - vélik egyesek. Mások szerint azonban a kamatemelés nem feltétlenül ezt váltja ki, hiszen amennyiben a kamatszintet nem elég gyorsan emelik, akkor a növekvő profitok hatására a részvényárfolyamok amúgy is növekedésre vannak "ítélve". (A P/E az árfolyam és az egy részvényre jutó eredmény hányadosa.)
Az emelkedő kamatok azonban más szempontból is érzékenyen érinthetik a részvényeket: többen a kötvények felé pártolhatnak el. Ez pedig csak abban az esetben kerülhető el, ha a részvények olcsóbbá válnak. Például ha a konyhai felszereléseket gyártó Acme Anvil Corp. részvényenkénti profitja 50 cent, árfolyama pedig 10 dollár, akkor a P/E-mutatója 20, ami ötszázalékos "hozamrátának" felel meg - mutat rá a CNN Money. Amenynyiben egy tízéves futamidejű, s ugyancsak ötszázalékos hozamot kínáló állampapírral vetjük össze, akkor az elemzők alighanem azt mondanák, hogy az Acme reálisan van árazva. Ha viszont a tízéves állampapír hozama hat százalékra emelkedik, akkor elvileg az Acme árazásának követnie kellene ezt, ami a P/E-mutató csökkenését vonná maga után. Ahhoz pedig, hogy a társaság hatszázalékos hozamrátát érjen el, részvényenkénti profitját 60 centre kell növelnie.
Az S&P 500 index tagjai jelenleg meglehetősen drágának tekinthetők, hiszen több mint 23-as P/E-n forognak. Ez ugyan kevesebb, mint az 1990-es évek végét jellemző "lufik" idején volt, amikor 40 feletti P/E-n cseréltek már gazdát a papírok, ám az 1966-os - az 1950-66-os hosszidőszak végének adatát -, illetve az 1995-ös szintet már súrolja ez az érték. Ezzel szemben az 1962-82 közötti besszperiódus idején, amelyet a magas kamatlábak jellemeztek, az S&P 500 index tagjai átlagosan 7-es P/E-n forogtak.
A kamatok emelkedésére pedig most is reális esély van, hiszen elég csak egy pillantást vetni a 10 éves állampapírhozam elmúlt két hónapban bekövetkezett egy százalékpontos növekedésére. A Fed vélhetően lépésre szánja el magát június végén, s az év hátralévő részét is ez a tendencia jellemezheti az elemzők szerint. Ám, ha a vállalati eredmények is javulnak az év második felében, úgy a részvényárfolyamoknak is emelkedniük kell, függetlenül a magas kamatoktól - hangsúlyozzák a piaci szakemberek. A profitjavulás pedig a prognózisok szerint folytatódik, s ez kompenzálhatja az emelkedő kamatok kedvezőtlen hatását - teszik hozzá. Az elemzői konszenzus mindenesetre 68,42 dolláros részvényenkénti eredményről szól 2004-re vonatkozóan, ami azon túlmenően, hogy rekordnak számít, 4 dolláros ugrást is jelent az előző hónapban készített prognózisokhoz képest. Akadnak olyanok is, akiknek már 70 dolláros profit szerepel előrejelzésükben, mint a Prudential Financialnél. Ez pedig azt jelenthetné, hogy az S&P 500 mutató az év végén elérné az 1300 pontot, szemben a mostani 1130 körüli értékével.
Persze vannak, akik a pesszimista forgatókönyvre készülnek: ha a Fed meglehetősen gyors léptekben emeli a kamatot, s a vállalatok eredményeinek növekedési üteme alulmúlja az elemzők várakozását, úgy semmi sem mentheti meg a részvényeket az árfolyameséstől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.