BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ritka rossz japán kötvényszezon

Az emelkedő részvénypiac hagyományosan a kötvények árfolyamán hagy elsősorban érzékeny nyomot, kivételek természetesen akadnak. Japán példája azonban a fő szabályt erősíti, ráadásul nem is akármilyen mértékben: az ázsiai ország állampapírjai immáron 14 éves rekordot állítottak be azzal, hogy zsinórban kilencedik napja veszteséggel zárják a kereskedést. A viszszaesés oka elsősorban a Nikkei 225 index tartós emelkedésében keresendő, de a sorozatban érkező, a gazdaság állapotának javulásáról tudósító hírek sem kedveznek a hosszú kötvénypozícióban ülőknek.

Nem ment jól a kötvényeknek már tavaly sem, akkor éves szinten átlagosan 7,5 százalékos veszteséget hozott a kötvénybefektetés, szemben a részvényeken megszerezhető 31 százalékos profittal. A 2014-ben lejáró 1,6 százalékos kuponnal szerelt kötvény hozama 2 bázispontot emelkedett hétfőn - 1,695 százalékra -, nem sokkal azután, hogy 1,715 százalékot is elért, ami 2000 novembere óta a legmagasabb érték. A 10 éves benchmark hozam az elmúlt évben közel tökéletes korrelá-ciót produkált a részvényárfolyamok mozgásával (a mutató 0,8-es volt).

A kötvényhozamok most már olyan szintre emelkedtek, ami több befeketetőt spekulációs vásárlásra ösztönözhet. Ennek első jelei a tegnapi 2 ezer milliárd jen értékű ötéves papírok aukcióján is mutatkoztak, melyen több mint háromszoros túlkereslet mutatkozott a papírok iránt, ami 2003 májusa óta a legmagasabb értéknek számít. A kormányzat 0,8 százalékos kuponnal tette vonzóvá a kötvényeket, ami egy olyan országban, ahol a jegybank a zéró kamatpolitikára állt be, igen kedvezőnek mondható. Többen gondolkodnak azonban úgy, hogy a japán gazdasági teljesítmény nem maradhat tartósan jelenlegi szintjén, és a dinamika kevés lesz ahhoz, hogy pontot tegyen a deflációval hoszszú ideje folytatott küzdelem végére. Ez egyben azt is jelentené, hogy a Bank of Japan (BoJ) a közeljövőben nem emelné az alapkamatot.

A BoJ 2001 elején döntött a zéró kamatpolitika meghirdetéséről, azzal a kikötéssel, hogy azt az infláció beindulásáig fenn is kívánja tartani. Jelenleg erre azonban vajmi kevés esély mutatkozik, a jegybank előrejelzése szerint a márciusban fejeződő pénzügyi évben a fogyasztói árak 0,2 százalékos csökkenést mutatnak majd. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.