A klasszikus modern festmények és grafikák hozták a legmagasabb bevételt a Dorotheum nemrég rendezett aukciós hetén: a hat kategóriában elért bruttó 6,5 millió eurós forgalomból mintegy 2,6 milliót jelentettek a 20. századi művek. A legmagasabb leütési árat (450 ezer euró, jutalékkal 540 ezer) Egon Schiele 1911-ből származó, Fiú zöld harisnyában című gouache-képe érte el, amelyet előzetesen mindössze 130 ezerre becsültek a bécsi szakemberek. A Schiele-képet ugyanaz a telefonon licitáló amerikai gyűjtő szerezte meg, aki Gustav Klimt öt ceruzarajzát, egyenként 8-26 ezer euró közötti áron. Egon Schiele egy krétarajzát (Dr. Hugo Koller arcképe) a becsérték alsó határán, 34 ezer eurónál ütötték le, míg Kolo Moser fekvő nőalakjáért 70 ezer euróig tartott a harc. Az osztrák századforduló jeles festője, Carl Moll 60-90 ezer euróra taksált bécsi látképe ezzel szemben nem talált vevőre.
A kortárs mezőny gyengébben teljesített, így az összesen mintegy 400 tételes modern és kortárs anyagnak csupán 40 százaléka talált gazdára. Meglepetések azonban itt is akadtak: a kevéssé ismert német festő, Johann Georg Müller 1983-ban készült figurális alkotása nettó 110 ezer euróért kelt el, míg Martin Kippenberger Mary Wigmann című tükörobjektuma 60 ezret ért meg egy német gyűjtőnek.
A 19. századi festmények 50 százalék körüli kelendőségi arányt értek el, az összforgalom pedig 1,36 millió eurót tett ki. A legmagasabb árat ebben a kategóriában egy magyar témájú vászon érte el: a hosszú ideig az
Alföldön dolgozó August von Pettenkofen Magyar szamaras kordé című alkotását 55 ezer euróért ütötték le. Közel ugyanennyit, 50 ezret ért meg új tulajdonosának a modernek mezőnyében elvérzett Carl Moll egy falusi látképe. Az osztrák hangulati impresszionizmus egyik legmarkánsabb alkotója, Emil Jakob Schindler 65-75 ezer euróra becsült tájképe ezzel szemben licit nélkül maradt.
A Dorotheumnál hagyományosan erős kategóriát jelentő szecessziós tárgyak között a várakozásoknak megfelelően Victor Horta ágya (VG, 2004. május 24., 19. oldal) és íróasztala bizonyult a legdrágábbnak: a két bútordarabért kifizetett egyenként 34 ezer euró mintegy kétszerese az előzetesen várt értéknek. A szecessziós alkotások az ezüsttárgyakhoz és az órákhoz, ékszerekhez hasonlóan egyenként jó 600 ezer euróval járultak hozzá az aukciósorozat összforgalmához, míg a bútorok és dísztárgyak esetében 433 ezres összleütési értéket regisztráltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.