BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újdonságokat kereső befektetők

A hedge alapok most ott tartanak, ahol a befektetési alapok az 1980-as években, egy ugrásszerű bővülés előtt - vélik a piaci szakértők. Tény, a konstrukciók vagyona 1990 óta átlagosan 20 százalékkal gyarapodott, tavaly 72 milliárd dollár áramlott hozzájuk.



A legfrissebb összesítések szerint mintegy 8 ezer nagy tőkeáttétellel működő fedezeti (hedge) alap közül válogathatnak a befektetők, amelyek eszközértéke már meghaladja az 1000 milliárd dollárt. Az alapok növekedési üteme pedig nem lassul - vélik a szakértők -, egyes becslések szerint 2010-re már 4000 milliárd dollárt kezelnek ezen konstrukciók. S ezt még olyan apró momentumok sem befolyásolják, minthogy az idei év kifejezetten roszszul alakult számukra, a legtöbben ugyanis veszteséget realizálhattak 2004 első öt hónapjában.

Németországban sem törte ez le a befektetők lelkesedését, bár ebben az is szerepet játszhatott, hogy az idén vált először lehetségessé a konstrukció elindítása az országban. Elsőként a Deutsche Bank leányvállalata, a DWS tört be erre a területre, s DWS Hedge Invest Dynamic néven dobta piacra konstrukcióját. A német pénzügyi felügyelet nem sokkal később zöld utat adott a Lupus Alpha Dynamic Designe alapnak is. Hat héttel később a Pioneer Investment állt elő HI Pioneer Global Hedge nevű alapjával, május végén pedig az Unico Asset Management követte a sorban Unico AI Multi-Hedge Strategy elnevezésű konstrukciójával. Az elkövetkező hetekben tovább nő a választék, hiszen többek között az SEB, a Cominvest, az Openheim, a Deka és a Warburg Invest is rajthoz áll.

Az új konstrukciónak megkérik az árát, az alap jegyeinek vételekor általában 4 százalékos díjat számol fel az alapkezelő, amire egy 2 százalékos adminisztrációs díj rakódik. Az alapkezelők sikeres teljesítményét is díjazniuk kell a befektetőknek: a prémium többnyire a bevétel 10 százalékát teszi ki. A HI Pioneer Global Hedge vonzóbb ezen a ponton, mivel nem szab ki eredményfüggő jutalékot, ám a kibocsátási illeték 5 százalékponttal magasabb, mint a DWS-nél, az éves bevétel pedig csak 1 százalékponttal alacsonyabb. Az ügyfeleknek 8-12 százalékos éves hozamot ígér a Pioneer, amelynek alapkezelője a defenzív stratégiára épít.

Komplikáltabbnak tűnik az Unico AI Multi-Hedge alap stratégiája, amelynek a menedzsere egyidejűleg több befektetési célpontot is megjelölt. Az alap a többihez képest viszonylag drága: 7 százalékos kibocsátási díjat és 2,5 százalékos kezelési illetéket kér. Ehhez jön még az eredményfüggő díj, mely 7,5 százalék körül mozog. Ám ezt csak abban az esetben kell fizetnie a befektetőnek, ha az alap éves teljesítménye meghaladja az 5 százalékot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.