A Barclays Global Investor érdemelte ki a legjobb befektetési alapkezelő címet az idén, amelyet egyébként első alkalommal ítélt oda a Euromoney. A befektetési alapokra rájárt a rúd az elmúlt esztendőben: az Egyesült Államokban tavaly szeptemberben kipattant botrányt követően - amelyet a számos fedezeti alapnál zajló "kivételezés", egyes ügyfeleknek az előző napi árfolyamokon történő értékesítés idézett elő - a bizalom láthatóan megrendült a konstrukciók iránt. Több nagyobb szereplőt megbüntetett az amerikai tőzsdefelügyelet, amely a szigorodó jogszabályokban látja a probléma megoldásának kulcsát. Bár kérdés, hogy az alapkezelők heves tiltakozása közepette javaslatait keresztül tudja-e vinni.
A Euromoney választottja több mint 1100 milliárd dollárt kezel, s növekvő profitjával egyre számottevőbb szerepet játszik a Barclays Groupon belül. A BGI profitja az elmúlt évben 192 millió fontra (351 millió dollárra) emelkedett az előző évi 111 millióról, ami a Barclays összprofitjának közel negyedét tette ki. Az elmúlt év kedvezőtlen körülményei közepette is közel 100 milliárd dollárral tudta növelni vagyonát 2003-ban a társaság, míg az idén újabb 30 milliárd áramlott "fennhatósága alá". Ezek a számok pedig igen figyelemreméltónak tekinthetők a piac többi szereplőjéhez képest - jegyzi meg a Euromoney.
A BGI az elmúlt időszakban jelentős hangsúlyt fektetett a hedge (fedezeti) alapjaira is, amely jelenleg már közel akkora profitot termel, mint a hagyományos indexkövető alapjai, jóllehet ezek a konstrukciók is népszerűnek számítanak. A Barclays számos ügyfelet szerzett a többi alapkezelőktől is, s sikerében a vonzó hozamok mellett a kedvező díjstruktúra húzódik meg - mutatott rá Andrew Skirton, a BGI elnök-vezérigazgatója.
Úgy tűnik, ezen a téren követőkre is talál a Barclays. Amióta kirobbant a botrány, az alapkezelők kénytelenek voltak a díjaikon is módosítani, ám - mint egyes piaci szereplők megjegyzik - egy jó teljesítmény esetén a befektetőket hidegen hagyja a felszámolt költség. Eliot Spitzer New York-i főügyész mindenesetre hajthatatlan ezen a téren: az elkövetkező években egymilliárddal kívánja megnyirbálni az alapkezelők díjaikból származó bevételét, jóllehet ez elhanyagolható összegnek tűnik a szektor tavaly realizált 26 milliárd dolláros bevételéhez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.