BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A tőzsdék fösvényei

A legnagyobb tőzsdecégek szinte sportot űznek abból, hogy egy névleges osztalékkal "szúrják ki" a részvényesek szemét. Jóllehet a nemzetközi értéktőzsdék első félévi stagnálása közepette ismét egyre többen kezdenek az egyéb jövedelemmel kecsegtető részvények felé kacsingatni.

Az Egyesült Államokban tavaly jóváhagyott adókönnyítést követően - ami az osztalékadó eltörlését jelentette - arra lehetett számítani, hogy a tőzsdecégek osztalékpolitikája változik, s meglévő készpénzállományuk egy részét visszajuttatják a részvényeseknek. Ám, akik erre voksoltak, azoknak csalódniuk kellett. A Wall Street nagyobb készpénzmennyiséget birtokló társaságai, mint például az American Express, az American International Group, a Walt Disney, a Home Depot avagy a Wal-Mart, láthatóan abban versenyzett, ki milyen alacsony osztalékot szán részvényeseinek. A Dow Jones indexet alkotó társaságok 2,2 százalékos osztalékhozamát - jóllehet ez sem tekinthető eget verő mértéknek - ugyanis sikerült jócskán alulmúlniuk. Az AIG 0,42, az American Express 0,79, a Walt Disney 0,85, a Home Depot 0,98, a Wal-Mart 1 százalékos osztalékhozammal "örvendeztette meg" tulajdonosait, akik aligha elégednek meg ennyivel.

Az osztalékadó eltörlésének éppen az volt a célja, hogy a társaságok csekély megtérüléssel kecsegtető beruházásait féken tartsa, és minél több készpénzt juttassanak vissza a befektetőknek. A tőzsdecégeket azonban hidegen hagyja mindez - vetette fel a washingtoni Amerikai Részvényesek Szövetsége (American Shareholders Association). A kritikával illetett társaságok közül egyedül a Disney reagált: Michael Eisner megígérte, hogy az osztalék nagyságát a mérleg számaihoz igazítják a jövőben.

Persze nem mindenki ilyen fukar, hiszen például a Citigroupnál 3,5, a JP Morgannél 3,7 százalék volt a hozam. A Microsoft pedig a minap egyszeri, öszszesen 32 milliárd dolláros osztalékfizetést jelentett be (a korábbi részvényenkénti 16 centtel szemben 32 centet fizet), bár ez még mindig csak 1 százalékos osztalékhozamnak felel meg.

A legnagyobb osztalékot a pénzügyi szektorban lelhetik fel a befektetők, éppen ezért meglepő, hogy az American Express 0,79 százalékos hozammal szúrta ki a részvényesei szemét. Igaz, a hitelkártya-üzletág nem éppen prosperál, de a társaságnál meglévő 5 milliárdos készpénzállomány több mint elegendő ahhoz, hogy 20 százalékkal (48 centre) növelje az osztalék nagyságát. Az elemzők öt éven belül 13 százalékos bővülést várnak a társaságtól, ami alig haladja meg a pénzügyi szektorra számolt 12,4 százalékos átlagot.

A világ legnagyobb biztosítójánál, az AIG-nél nem tartják olyan tragikusnak a helyzetet a befektetők, hiszen a 0,42 százalékos osztalékhozam eltörpült a részvények elmúlt egy évi, közel 60 százalékos erősödése mellett. A Wal-Martnak pedig hiába van 4 milliárd dollárnyi készpénze, annak egyharmadát felemészti a női alkalmazottainak fizetendő kártérítési öszszeg. A Standard & Poor's 500 index tagjai előreláthatólag 185 milliárd dollárt juttatnak vissza a részvényeseknek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.