BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átalakulóban a portfóliók

Komoly átalakuláson ment keresztül a hazai nyilvános befektetési alapok portfóliója: az állampapírok aránya 50 százalék alá esett, miközben egyre többen fordultak az alternatív befektetések felé.

A hazai nyilvános befektetési alapok portfóliója komoly átalakuláson ment keresztül az idén. Az állampapírok aránya a tavaly év végi 55,1-ről március végéig 45,3 százalékra mérséklődött, ám ha az egy évvel korábbi, 60 százalék feletti adattal vetjük össze, akkor a visszaesés még nagyobb. Ez összefügg a kötvényalapok népszerűségének tavaly elkezdődött s 2004 első negyedévében is folytatódó csökkenésével - emeli ki a pénzügyi felügyelet a legfrissebb összegzésében. Ám míg a tavalyi év utolsó hónapjaiban a kötvényalapok nettó eszközértékének csökkenése még nem járt együtt az állampapírok részarányának nagymértékű elmozdulásával, addig 2004 január-márciusában már ez is bekövetkezett. Tavaly ugyanis csak a legszükségesebb mértékben realizálták az állampapír-befektetéseiket sújtó árfolyamveszteségeiket az alapkezelők, hiszen a meglévő készpénz- és bankbetétállomány ezt lehetővé tette. Az idén azonban már nem tudták fenntartani a portfólión belül a korábbi állampapír-állományukat, miután a kötvényalapokból folytatódott a tőkekivonás, s az alapkamat magas szintje - a várakozásoktól eltérően - nem mérséklődött. Bár április-májusban szerényen nőtt az alapokban meglévő állampapír-állomány, 50 százalék fölé ezzel sem sikerült feltornázni arányukat.

Egy másik tendencia is megfigyelhető az első negyedévben: a hazai kötvényalapok népszerűségének visszaesésével párhuzamosan egyre többen fordultak az alternatív befektetések felé. Az idén 6-ról 7,2 százalékra nőtt a részvények részaránya (a május végi 37,2 milliárdos volumenük közel hatéves csúcsot takar), míg a jelzálogleveleké 8,1-ről 9,5 százalékra, az ingatlanoké pedig 4,6-ról 6,5 százalékra. Számottevően, 3,4 százalékponttal, 23,6 százalékra emelkedett a készpénz és bankbetét állománya is. Bár még mindig magas a koncentráció a nyilvános befektetési alapok piacán, ennek mértéke csökkenést mutat. Az öt legnagyobb alapkezelő 2002 végén az összesített nettó eszközérték 87,8 százalékát tudhatta magáénak - amiből a Top 3 79,3 százalékkal részesedett -, ami egy évvel később 81,1, illetve 72,5 százalékra változott, 2004 márciusában pedig 78,9, illetve 67 százalékra apadt. A legnagyobb vérveszteséget a piacvezető OTP Alapkezelő könyvelhette el, amely legnagyobb alapjából, az Optimából elvándorló pénzeknek köszönhetően tavaly júliushoz képest közel 10 százalékponttal kisebb, 39 százalékos piaci részesedést mondhat magáénak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.