BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Feketelistán" egyes brit papírok

Néhány brit részvény "feketelistára" került Európa vezető befektetési alapjainak listáján, aminek nem feltétlenül a társaságok mérete az oka - az élen ugyanis a BP szerepel -, hanem a várható gyenge növekedési potenciál.



A BP, illetve a Vodafone, netalán a HSBC Holding nevének hallatán aligha gondolná bárki is, hogy jelen pillanatban ezen részvények számítanak a legkevésbé keresettnek Európa vezető alapkezelői társaságai körében. A brit Citywire legfrissebb felmérése - amely közel két tucat piaci szereplő befektetési politikáját vette górcső alá - azonban erre az eredményre jutott. A vezető alapkezelők - köztük a Fidelity, a Jupiter és a New Star szakértőivel - a londoni FTSE 350 index tagjai közel tizedét (33-at) egyszerűen kihagyták portfóliójukból. Mindez azért is meglepő, mivel a "feketelistán" szereplő brit társaságok nem a kisebbek közül kerülnek ki, összkapitalizációjuk 200 millió fontra rúg, s köztük olyanok lelhetők fel, mint az AstraZeneca, a Burberry Group, a Close Brothers, az Egg, avagy a JD Wetherspoon.

Viszonylag széles azon társaságok köre is (52), amelyek mindössze egyetlen alapkezelő portfóliójában szerepelnek. Ezek sorában többek között a Tate & Lyle, a Friends Provident, a Next, a Morrison Supermarkets, a Rolls-Royce Group és a WPP neve található.

A legnagyobb népszerűségnek a United Utilities közhasznú társaság örvend az alapkezelők körében, amit a nem életbiztosítási ágazatban tevékenykedő Brit Insurance, az olajipari Premier Oil, a távközlési Cable & Wireless és a szolgáltatási szektorban működő Rank Group követ a sorban. A londoni börzemutató 350 tagja közül mindössze 8 olyan részvény volt egyébként, amely több mint tíz alapkezelő portfóliójában szerepelt. A BrainsTrust részvénycsomagjában például a United Utilities 1,29 százalékos arányt képviselt, 1,05 százalékponttal meghaladva az indexben meglévő súlyozását. Ezzel szemben a BP, a Vodafone, a HSBC, a GlaxoSmithKline és a Shell részvényeit erőteljesen alulsúlyozták az alapkezelők. A BP például mindössze 1,89 százalékos szeletet hasít ki az alapkezelők összesített portfóliójából, miközben az FTSE 350 indexen belül 8,52 százalékos arányt képvisel.

Az említett arányok meglehetősen komoly változást jelentenek az elmúlt évhez képest, hiszen akkor az FTSE 350 index tagjai közül mindössze négy társaságtól tartották magukat az alapkezelők. A vezető alapkezelők tehát meglehetősen szelektív befektetési stratégiát, egyre aktívabb portfóliókezelést folytatnak, amelynek hátterében egyetlen tényező húzódik meg: minél jobb hozamot produkálni a befektetők felé.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.