Elvileg minden oka meglenne a befektetőknek arra, hogy bizakodással tekintsenek az év hátralévő hónapja felé. Az amerikai elnökválasztási év alapvetően árfolyam-erősödéssel párosul, élénkül a gazdaság s javulnak a vállalati eredmények is. Ráadásul június utolsó napjaiban több homályos pont is kikristályosodott: az amerikaiak Irakban átadták a hatalmat az átmeneti kormánynak, a Fed pedig, négy év óta első ízben, kamatot emelt.
A bizonytalansági tényezők száma azonban ezzel még korántsem ért véget. A befektetők számára ugyanis egyáltalán nem mindegy, ki nyeri az amerikai elnökválasztást, mi történik Irakban, merre mozdulnak el az olajárak, a vállalatok eredményei elegendő alapot szolgáltatnak-e a részvényárfolyamok növekedéséhez, illetve mekkora kamatemelést hajt végre a Fed az idén.
Energiaszektor, ipari vállalatok - az első fél év nyertesei ezek a cégek voltak, miközben az S&P 500 index összetevői közül többen is 70 százalék feletti árfolyam-emelkedést produkáltak. Olyan cégek sorolhatók ebbe a körbe, mint például az AT&T Wireless, az Autodesk, az Andrew és a Biogen. A legrosszabbul az alapanyag-ipari és az it-szektor szerepelt, s a legnagyobb visszaesést - több mint 40 százalékosat - többek között a Watson Pharmaceuticals, a Ciena és a QLogic könyvelhette el. Egy másik tendencia is jellemezte az év első hat hónapját: számos "biztonsági" részvény szinte szárnyalt, az elektromos önvédelmi fegyvereket gyártó Taser például 215, a videokamerás figyelőrendszereket készítő IPIX 694, a hasonló tevékenységet folytató Mace Securitiy International pedig 167 százalékot erősödött.
S milyen fejleményre lehet számítani 2004 második felében? A tőzsdecégek április-júniusi eredményei szintén kiválónak ígérkeznek, ám a következő két negyedév növekedési dinamikája szerényebb lesz. A vállalatok nyereségével az első fél évben sem volt gond, ráadásul a makroadatok is kedvezően alakultak, ám a tőzsdeindexekben (mind a Dow Jones, mind a Nasdaq minimálisan változott) nem tükröződött ez - vetik fel egyes piaci szereplők. Az optimistábbak mindenesetre látnak esélyt a javulásra, prognózisuk szerint a Dow Jones és az S&P 500 index 8-10, a Nasdaq pedig 12-15 százalékos erősödéssel zárhatja az idei évet.
Bár a statisztikák szerint az elnökválasztási évben emelkednek a tőzsdeindexek, kérdés, hogy mi történik akkor, ha a demokraták nyernek. A tőkepiac ugyanis republikánuspárti. Ezt jól mutatja az is, hogy amikor ők nyerték a választást, az az esztendő az S&P 500 mutató 18,4 százalékos átlagos erősödését hozta, miközben a demokraták győzelme esetén mindössze 1,7 százalékkal javult a tőzsdeindex.
S milyen egyéb történéseket kell figyelniük a befektetőknek? Ott van mindjárt a jegybank szerepét betöltő Fed. Bár a második fél év kamatemeléseket hozhat, az elemzők szerint ez nem hat kedvezőtlenül a részvényárfolyamokra. A statisztikák szerint átlagosan 23 százalékos erősödés követi a jegybank első kamatemelését. Sokatmondó lehet az internetes részvények áralakulása is, amely egyes vélemények szerint könnyen kifulladhat. Másfelől a kamatérzékeny értékpapíroktól sem árt óvakodni. Ebbe a körbe sorolhatók a lakóházépítéssel foglakozó cégek, illetve az autógyártók. Az előbbi ágazat 2,3, az utóbbi 12 százalékot gyengült az első fél évben, s aligha van remény arra, hogy az elkövetkező hat hónapban kimagasló teljesítményt nyújtsanak. Hasonlóan nem fűznek nagy reményt a szakemberek a félvezetőgyártókhoz, ám a biotechnológia kulcsszerepet játszhat az indexek alakulásában, főként, hogy a szektor megítélése egyre kedvezőbb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.