BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tartósan lejtőre kerülhet a dollár

Tavaly év vége felé nehezen lehetett volna érvet találni a dollár vásárlása mellett, sőt, az elemzők többsége további mélyrepülést jósolt. Az amerikai fizetőeszköz igyekszik is tökéletesen megfelelni ennek a prognózisnak, hiszen januárban a dollár kereskedelemmel súlyozott árfolyama mintegy 25 százalékkal volt alacsonyabb, mint két évvel korábban. De mint sok esetben, most is annyian fogadtak a piac egyoldalú mozgására, hogy az hirtelen irányt váltott és május közepére nyolc százalékkal erősödött a zöldhasú, ami nem kis részben a japán jegybank folyamatos dollárvásárlásainak volt köszönhető. A Bank of Japan mintegy 138 millió dollár értékben adott el jent saját devizája gyengítése érdekében, ennek többségét pedig dollárra váltotta. Nem sokkal az intervenciók mérséklése után a zöldhasú ismét csendes ereszkedésbe kezdett: július elejére 4,3 százalékkal esett vissza csúcsértékéhez képest, mára pedig a helyzet talán még kiábrándítóbb, mint fél évvel ezelőtt volt.

A remény végső szikrái akkor kezdtek tovatűnni, mikor a Fed kamatemelési lépéseit érintő várakozások a korábbi dinamikus lépéseket sugalló elképzelések után szolidabb képet vettek fel, s a június 30-ai üléssel pedig ki is teljesedett ennek hatása. Az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény folyamatos, de higgadt kamatemeléseket tervez.

Az alapkamat gyorsabb ütemű emelkedése azonban csak rövid távon lehetett volna gyógyír a dollár számára: a nagyobb terhet ugyanis az ország folyó fizetésimérleg-hiánya jelenti a számára. A mérleg a márciusi 46,6 milliárd után áprilisban 48,3 milliárd dolláros negatívumot mutatott, ami nem sok jóra utal. A fizetési mérleg nagy vonalakban egy ország kereskedelmi mérlegét, illetve külföldi befektetései egyenlegét összegzi. Utóbbin a gazdaság eddig azért tudott többletet kimutatni, mivel kamatszínvonala a legtöbb más országban tapasztalt mértéket alulmúlja (az eurózónában az irányadó ráta 2 százalékos, az USA-ban most 1,25). Ha az USA nagyobb mértékben emelni kezdi az alapkamatot, az a külföldiek által kivitt hozamot is növelni fogja és tovább rontja az egyenleget.

Összességében elmondható tehát, hogy az USA növekedését nagymértékben megalapozta a külföldiek által hozott tőke. Ahhoz azonban, hogy ez a beáramlás tartható legyen, hamarosan a dollárnak is olcsóbbá kell válnia, ezzel tudják ugyanis az amerikai eszközök fenntartani vonzerejüket. És nem elképzelhetetlen az sem, hogy ez a pont épp most érkezik el. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.