Ismét tőkevándorlás ütötte fel a fejét a befektetési alapok körében: a feltörekvő országokba invesztáló részvény- és kötvénykonstrukciókból áramlik ki a pénz, miközben egyre nagyobb figyelmet kapnak a kínai, indiai és japán részvényalapok. A feltörekvő alapok kötvényalapjainak vonzerejét visszavetette, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed június végi kamatemelése a térséget jellemző magas kamatok lemorzsolódását vonhatja maga után, főként, hogy a lépést újabbak követhetik a tengerentúlon. Emellett sem elhanyagolható, hogy a tengerentúli gazdaság további élénkülését övező bizonytalanság is rányomja bélyegét a nemzetközi kötvénypiacokra - vélte Cameron Brandt, az EmergingPortfolio.com elemzője legfrissebb összesítésében.
Július második hetében a fejlődő országokbeli alapokból elvándorló tőke - közel 310 millió dollár - az eddig eltelt 31 hét legnagyobb kiáramlásának számított. A részvényalapok vagyonát pedig leginkább a második negyedév csapolta meg, amikor a befektetők 6 milliárd dollárt vettek ki. Miután az első negyedév némileg kedvezőbb képet mutatott, az év elején összességében már csak 162 millióval mérséklődött a fejlődő országokba fektető kötvény- és részvényalapok nettó eszközértéke, amely jelenleg közel 93 milliárdra rúg.
S milyen új célpontot találtak a befektetők? Kína, Hongkong, Tajvan, India - a toplista élén most ezek az országok találhatók. Az idén már közel 2 milliárd dollárral gyarapodott a Kínába és Indiába fektető befektetési alapok vagyona, amely összegből 1,3 milliárd az indiai, közel 500 millió a kínai konstrukciókban csapódott le. A japán részvényalapok iránt is fellelkesültek a befektetők, amiben alighanem az játszott szerepet, hogy bíznak a gazdaság helyzetének mielőbbi talpra állásában. A távol-keleti országot megcélzó konstrukciók vagyona ez évben 8,5 milliárd dollárral bővült, ami az eszközérték több mint 52 százalékos gyarapodását idézte elő.
A nemzetközi piacokra kitekintve, a globális részvényalapokba ebben az évben közel 10 milliárd dollárnyi tőke áramlott, ám nem mindegyik konstrukció mondhatta magát szerencsésnek. Az amerikai részvényeket vásárló alapok tőkéje például 2,7 milliárd dollárral apadt.
A globális kötvényalapok 2,5 milliárd dollárt vonzottak az év eddig eltelt részében, ami 3,4 százalékos bővülést takar.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.