BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A gép és a befektetési döntések

Az emberben, avagy a számítógépben bízzon a befektető? A nemzetközi befektetési alap piacon több konstrukció is található, ahol a döntéseket a komputer "találja ki". Ez azonban - legalábbis eddig - nem érződik az alapok teljesítményén.

Az emberi szakértelem, avagy a számítógép hozza a jobb befektetési döntéseket? S többen emlékezhetnek arra a kísérletre is, amikor egy majom húzta ki a kosárból a papírfecniket, amin a részvények nevei voltak feltüntetve, s az így kialakított portfólió egyáltalán nem hozott szégyent hozam tekintetében a piaci szakértők által kezeltekhez képest.

A befektetési alapok piacán az "alternatív módon" kezelt konstrukciókra is van példa, ahol az érdeklődők kipróbálhatják, milyenek is az olyan részvényalapok, ahol a számítógép hozza meg a döntéseket. Míg a portfóliókezelők által aktívan menedzselt alapok kisebb-nagyobb mozgásterekkel bírnak, s az intuíció és tapasztalat van előtérben, addig a komputer általi irányításnál nincs helye az érzelemnek.

Jelenleg több mint 30 ilyen típusú részvényalapból válogathatnak a "kalandkeresők", melynek a felét 1999 óta a francia Axa konszernhez tartozó kaliforniai vállalat, az Axa-Rosenberg kínálja. A minél jobb hozam tekintetében döntő tényező, hogy a számítógép mi alapján válogat a papírok közül. A befektetési stratégiánknál az egyes adatok pontos elemzése áll a középpontban - magyarázza Armin Gudat, az Axa-Rosenberg portfóliómenedzsere a Financial Timesnak. A Rosenberg komputere naponta közel 17 500 részvényt vizsgál át világszerte, átlagon felüli nyereségelemzésekkel és hibaértékelésekkel, és e kritériumok alapján állítja össze a portfóliókat. Minket elsősorban az alapvető adatok érdekelnek, más kritériumok, mint például a részvényárfolyam, nem befolyásolja a döntéseket - mondja a szakember.

Dieter Rentsch, egy hamburgi befektetési ház, az Aquila Capital alapítója és vezetője egy egyszerűbb modell híve, amelyben központi helyet foglal el az osztalékkifizetési ráta is. Különösen akkor látszik ennek a modellnek a jó oldala, ha a piaci körülmények változnak, s emiatt kevésbé kell módosítani a program paraméterein - fogalmaz. Az alapkezelő számítógép segítségével válogat a kínai részvények között is, ám mint Rentsch kiemeli: egyes esetekben ennek a modellnek korlátolt az élettartama. Mióta a kínai piac iránt ugrásszerűen megnőtt az érdeklődés, egyes makroökonómiai modellek már nem működnek - teszi hozzá.

Gondok tehát a számítógépes modellel is akadnak, amit az Axa Rosenberg szakemberei is elismernek. Amint kialakul egyfajta tőzsdebuborék, kijönnek a modell gyenge oldalai - magyarázza Gudat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.