Közel 30 milliárd dollár - a nemzetközi bankok számára ekkora piacot jelentenek jómódú amerikai magánszemélyek befektetései, ám kérdés, hogy a Wall Street szereplőinek jól csengő neve elegendő lesz-e a jövőben is az ügyfelek megtartásához. A legnagyobb tengerentúli brókercég, a Merrill Lynch és a UBS ugyanis egyre kisebb szeletet hasít ki a tortából. A legalább 10 millió dolláros vagyonnal rendelkező magánszemélyek közül egyre kevesebben vesznek igénybe teljes szolgáltatási spektrumot kínáló brókereket, arányuk ugyanis két év alatt 37-ről 30 százalékra esett vissza - derül ki a chicagói Spectrem Group legfrissebb összesítéséből. Ezzel párhuzamosan egyre többen fordulnak független pénzügyi tanácsadókhoz, arányuk 30-ról 46 százalékra nőtt. Ez akár ébresztő is lehet a piaci szereplők számára. Az ügyfelek attól tartanak ugyanis, hogy a brókercégek céljai nem feltétlenül esnek egybe az övékével - fogalmaznak a Spectrem Group szakértői.
Az ügyfelek számára a bizalom a legfontosabb tényező, 48 százalékuk ezzel indokolta a tanácsadójának lecserélését, s mindössze 14 százalékuk választott a gyenge teljesítmény miatt új szakértőt. Ez érthető is, a pénzügyi szolgáltatókat érzékenyen érintették az elmúlt évek botrányai, ami nem csupán a befektetési banki üzletágban jelentkezett, hanem a befektetési alapoknál is - fogalmaz a Bloomberg. Másfelől a magas tanácsadási díj is meghúzódhat a háttérben - teszik hozzá a szakértők. A leggazdagabb ügyfelek átlagosan a vagyonkezelésbe kiadott összeg egy százalékát fizetik jutalékként - amely az egyes tranzakciók díjai mellett a pénzügyi tervezést, a különböző tanácsadást is magában foglalja -, s ez nem egy elhanyagolható volumen. Mintegy 2800 milliárd dollárt tesznek ki ugyanis az amerikai magánszemélyek befektetései, amely egyúttal meghaladja Németország 2003. évi GDP-jét is (2400 milliárd dollár).
Mintegy 90 ezerre tehető azok száma, akik több mint 10 millió dolláros befektetéssel rendelkeznek, s vagyonuk - a Capgemini adatai szerint - évente 15 százalékkal nő. Az ügyfelekben egyre nagyobb az igény az objektív tanácsadás iránt, amely viszont a független cégeket helyezi előtérbe - mutatnak rá a Spectrem Group szakértői. Ráadásul ez a kör nem egy elhanyagolható tényező, hiszen miután a befektetési banki üzletág bevételei - például a nagyobb IPO-k elmaradása miatt - mérséklődtek, így a Wall Street szereplői kénytelenek más után nézni. Egyes társaságok, mint például a Merrill, a Morgan Stanley és a Citigroup már több mint 10 ezer olyan brókert foglalkoztat, amely a kevésbé tehetős befektetői réteg igényeit is kiszolgálja. Vannak ellenpéldák is: a Goldman privát részlege továbbra is a gazdagabb csoporthoz ragaszkodik, s stratégiáján nem hajlandó változtatni a Bear Stearns' és a Lehman sem. Stratégiájuk eddig nem jött be: a Merrill ugyan egyre kisebb szeletet hasít ki a tehetősebb rétegből, ám éves szinten 9 százalékkal bővült a vagyonkezelt állományuk. Hasonló növekedést könyvelhetett el a lakossági vagyonkezelés terén a Morgan Stanley is, míg a UBS ennél jóval szerényebbet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.