A svájci nyugdíjalapok vagyonuk egyre nagyobb részarányát fektetik alternatív befektetési instrumentumokba, mint például hedge (fedezeti) alapokba, amelynek részaránya öt éven belül az 5-6 százalékot is elérheti, szemben a mostani közel 1 százalékkal - hangzik a svájci vagyonkezelők véleménye. Svájc ráadásul nem tekinthető elhanyagolható tényezőnek: nyugdíjpiaci szegmense a kontinens harmadik legnagyobbja 9000 befektetési alapjával és mintegy 360 milliárd dolláros vagyonával. A pénztárakat a jobb hozamok elérése motiválja, amiért magasabb kockázatot is hajlandóak vállalni, bár az európai színtéren ez aligha egyedi.
A hedge alapok szerte a kontinensen egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, amit az is jelez: olyan nagyobb társaságok, mint a brit Royal Mail Group, avagy a norvég Aker Kvaerner ASA nyugdíjpénztárai is a fedezeti konstrukciók felé fordultak, ezzel szélesítve portfóliójukat a 3 éves tőzsdei lejtmenetet követően.
A Mercer Investment Consulting egyenesen arra számít, hogy a brit nyugdíjalapok a duplájára, 10 százalékra növelik portfóliójukban a hedge alapokban meglévő befektetéseiket. A prognózisok jobb megtérüléssel is kecsegtetnek: a fedezeti alapok az elkövetkező öt évben - évesítve - átlagosan 9,1 százalékos hozamot termelnek, szemben a Standard & Poor's 500 indextől várt 8,2 százalékos erősödéssel.
A világ legnagyobb élelmiszer-ipari társasága, a Nestlé SA nyugdíjalapja 6,2 milliárd svájci frankos vagyonának közel 18 százalékát tartja hedge alapokban, mely 1996-ban még csak 1 százalék volt. Zürich város nyugdíjalapja is növelte fedezeti alapokban meglévő kitettségét: a tavaly év végi 4,4 százalékkal szemben jelenleg már az 5 százalékot is meghaladja ez a szám. A Credit Suisse Group alkalmazotti nyugdíjpénztára az elmúlt évben növelte portfólióján belül a fedezeti alapok részarányát: 3,9-ről 4,2 százalékra. Kivételek persze vannak: a genfi CIA, egy tanároknak és köztisztviselőknek alapított, jelenleg 4,8 milliárd frankkal rendelkező nyugdíjalap azon kevesek közé tartozik, amely még túlságosan spekulatívnak találja a fedezeti alapokat.
A svájci nyugdíjalapok portfóliójában egyébként közel azonos arányt (27-27 százalék körüli mértéket) tesznek ki a részvények és a hosszú lejáratú államkötvények, míg 20 százalék az ingatlanalapokban meglévő kitettség, a maradék készpénzben és egyéb befektetési instrumentumban fial.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.