BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A dollár jól járt a kamatdöntéssel

Az amerikai kamatemelés foglalkoztatja a héten a közvéleményt a nemzetközi devizapiacokon, és várhatóan ez határozza majd meg a dollár sorsát is az elkövetkező napokban. Az euró/dollár kurzus ma már talán megszokottan volatilis, két hétnél jellemzően nem hosszabb időszakok mentén kerül egyik vagy másik fizetőeszköz fölénybe: a mérleg nyelve azonban ha kicsit is, de összességében az euró irányába billen. Most azonban úgy tűnik, a dollár jelenthet jó lehetőséget a befektetőknek: a Bloomberg által megkérdezett 70 elemző 41 százaléka vélte úgy a hét elején, hogy a dollár vásárlásra érdemes, a fennmaradó hányad pedig tartásra javasolta az amerikai fizetőeszközt. Az előbbi csoport részaránya egy hete még csak 29 százalékos volt.

Tény, hogy az amerikai fizetőeszköz szinte egyetlen támasza az idén a szigorodó monetáris politika lehet. Az ország külső egyensúlyi helyzete - ami a legtöbb gond forrása a dollárra nézve - továbbra sem javul, a gazdasági növekedés ugyanakkor segíthet valamicskét a zöldhasúnak is. A portfóliótőke azonban magas hozamokra éhes: hétfőn az elemzők - 22-ből 21 kötvényspecialista gondolta így - az idei évre még két alkalommal valószínűsítettek kamatemelést. Ez pedig azt is jelentené egyben, hogy az USA irányadó kamata decemberben elérhetné az eurózóna kamatszínvonalát, megfosztva ezzel az öreg kontinenst többéves kamatelőnyétől.

Európában egyelőre nem terveznek szigorítást, a szigorú inflációs politika, úgy tűnik, enélkül is eredményes. John Hurley, az Európai Központi Bank (EKB) kamattanácsának tagja a múlt héten úgy látta, a megengedhetőnél nagyobb ütemű áremelkedés egyelőre nem fenyeget az eurózónában, így maradhat a 2 százalékos kamatszínvonal. Ez az érték 2003 novembere óta hivatalos a régióban.

Ez a hét tehát kritikus lesz a dollár életében. Az amerikai fizetőeszköz 2004 eddigi részében 3,5 százalékot erősödött az euróval szemben, ebből 0,6 százalékot a múlt héten teljesített. Az árfolyampálya hullámokkal teli, nagyobb kilengést azonban az elmúlt hónapokban már nem produkált. Míg korábban az euró bőven 1,25 dollár fölött is mozgott, most jellemzően 1,20 és 1,23 dollár között forog a nemzetközi piacokon. A jövőt megjósolni azonban továbbra is nehéz: az amerikai fizetési mérleg óriás hiánya stabilan az euró, míg az USA gazdasági teljesítménye a dollár irányába tolja el a mérleget.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.