BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A negyedév lejtmenetet hozott

A harmadik negyedévre az emelkedő olajárak nyomták rá bélyegüket, a világ értéktőzsdéi összességében lejtőre kerültek, egyedül a fejlődő piacok tudtak erősíteni. Jól jártak viszont, akik az energiaszektor mellett voksoltak, míg a technológiai részvények továbbra sem tűnnek vonzó befektetésnek.

Öt negyedév emelkedését követően 2004 harmadik negyedében megtörhet a trend, s összességében veszteséget szenvedhetnek el a világ börzéi, ami

a folyamatosan rekordokat döntő olajárak számlájára írható. A Morgan Stanley Capital International World Indexnek egyébként így sincs oka panaszra, hiszen az 1996-ban véget ért kétéves ralit követően a leghoszszabb emelkedési periódust könyvelheti el így is, amely amúgy 42 százalékos erősödéssel párosult.

A MSCI World Index június vége óta 2 százalékos esést produkált, s a lejtmenetet a világ legnagyobb olajtársaságainak erősödése tudta csak enyhíteni. Ez is jelzi, a harmadik negyedév az olaj körül mozgott, s sokatmondó, hogy a gyorsjelentési hullám profitfigyelmeztetések sorával kezdődik mind a tengerentúlon, mind Európában. Elég csak a legutóbbi, így az Intel, a Coca-Cola, avagy az Unilever profitwarningjára gondolni.

A legkevésbé a japán részvényekbe való befektetés bizonyult kifizetődőnek a július-szeptemberi időszakban, a Nikkei 225 index 9,7 százalékot esett. A tengerentúli részvénypiac sem alakult biztatóan, az olajár drágulása mellett további bizonytalansági tényezőkkel kellett számolniuk a befektetőknek, így a novemberi elnökválasztás várható kimenetelével. Bár a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint George W. Bushnak jó esélyei vannak az újabb négyéves mandátumra, az elkövetkező hetekben sok minden történhet még. A Dow Jones mindenesetre 3,7 százalékos mínuszban van a harmadik negyedévet illetően, ám a Standard & Poor's 500 mutató is közel 3 százalékos lemorzsolódást könyvelhetett el. Ennél jóval rosszabb teljesítményt, 8,2 százalékos esést produkált a Nasdaq a technológiai részvények megingásának eredményeként.

Az európai színtéren sem volt jobb a helyzet, a Dow Jones Euro Stoxx 50 mutató 2 százalékot veszített értékéből, amiben nagy része van az Unilever 16 százalékos árfolyamzuhanásának.

A második negyedévi 10 százalékos lejtmenetet követően közel 7 százalékkal emelkedett viszont a 26 országot átfogó MSCI Emerging Markets Index, ami különösen a dél-amerikai, az egyiptomi, az indiai és az indonéz börzék szárnyalásának volt köszönhető.

S mit hoz a gyorsjelentési időszak? Az elemzők szerint véget érhet az amerikai vállalatok 20 százalék feletti profitnövekedési üteme, amely immáron egy éve jellemzi az S&P 500 index társaságait. A szakértők - a Thomson Financial összesítése szerint - július-szeptemberre mindössze 14 százalékos eredményjavulást várnak. Európában is hasonló tendenciára lehet számítani, a Stoxx 600 index tagjai a szakértők várakozása szerint már csak 21 százalékkal növelik nyereségüket, szemben a második negyedév 27 százalékos adatával.

A legnagyobb visszaesést technológiai fronton várják az elemzők, ami a vállalatok eddigi bejelentései alapján nem is meglepő. A csipgyártók, köztük a National Semiconductor és a Texas Instruments csökkentette árbevétel-prognózisát, s több társaság (NEC, Cap Gemini, Infineon) is mélyrepülésbe kezdett a harmadik negyedévben. Megingásukat jól mutatja, hogy az S&P 500 mutatón belül a számítástechnikai szektor indexe 11 százalékot esett. Európában a Stoxx 600 indexen belül az élelmiszer-ipari mutató produkálta a legnagyobb esést, 12 százalékosat.

Kedvező számokkal kecsegtet viszont az olajipari szektor harmadik negyedéve, ami az olajár szárnyalása közepette érthető is. Az elemzők mind az európai, mind a tengerentúli társaságokra vonatkozóan növelték profitprognózisukat, aminek a hatásai az árfolyamokban már látszódnak is: az S&P 500 Energy Index 6,5 százalékkal erősödött az elmúlt egy hónap során.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.