A nemzetközi trendek azt mutatják, hogy egy fejlett piacon az internetezők akár 40-50 százaléka is részt vesz a világhálós kereskedelemben. Ez az arány Magyarországon még csak egy százalék körül van, de biztató, hogy az internetes aukciókat használók száma évente duplázódik, a forgalom pedig háromszorozódik. Ennek ellenére a Vatera számára 2000-es alapítása óta az idei év az első, amikor nyereségessé vált az oldal. Azt, hogy eddig működhettünk, a költségek alacsony szinten tartásának és a kockázatitőke-befektetésünknek köszönhettük - mondja Valner Szabolcs. A céget a vállalat menedzsmentje és két kockázatitőke-befektető birtokolja, akik teljes bizalmat szavaztak a vállalkozásnak. Terveink szerint 2004-ben százezer termék fog elkelni az oldalon, forgalmunk pedig meghaladja az egymilliárd forintot - mutat rá a regionális igazgató.
A gyors növekedés az internetfelhasználók tudásának növekedésével magyarázható. A felhasználók először e-maileznek, és csak később kezdik el a netet hobbijaikra, adásvételre is felhasználni. Az online vásárlás másik hajtóereje, hogy internetes aukciókon olyan érdekes, olcsó és egyedi termékek vásárolhatóak meg, amelyek sehol máshol nem találhatóak meg. Ennek tudható be, hogy az internetes aukciók - a Vatera számításai szerint - a teljes hazai e-kereskedelmi piacnak az idén már 10 százalékát fogják kitenni, míg tavaly még csak 4,5 százalék volt ez az arány.
Az internetes kereskedelem a bolti kiskereskedelemnek csak töredékét teszi ki, de a távolság kiküszöbölésével teljesen új lehetőséget jelent a kereskedelem számára. Különösen igaz ez a régiségek esetében. Bár Magyarországon nem nagyok a földrajzi távolságok, a Budapest-központúság okán vidéken nehezen juthatnak hozzá a gyűjtők új darabokhoz, illetve a vidéki eladók nehezen tudnak új vásárlókat szerezni. A vevők között megtalálható a hagyományos gyűjtői, műértői kör, de emellett jelentős azoknak a száma, akik befektetési célzattal vásárolnak, és azoké is, akiknek csak megtetszett egy-egy darab, s azóta gyűjtik az adott kategóriát. Az eladók jellemzően olyan magánszemélyek, akik számára így nyílik lehetőség a gyűjtemény vagy az örökség kényelmes eladására, de vannak profi kereskedők is.
A régiségek iránti érdeklődést mi sem mutatja jobban, mint hogy az idén augusztus 1-jéig a gyűjtemények-régiségek kategóriában 25 ezer terméket adott el a Vatera, havonta mintegy 10-15 millió forintos értékben. Az eladott tételek között találhatók igazi ritkaságok, ezek között is különösen kelendőek a numizmatikai cikkek, és nagy fogásokra is van bőven példa. Legutóbb mindössze ezer forintért kelt el egy Kassák Lajos által dedikált könyv, mivel nem vették észre a felhasználók, így a szemfüles vevőnek sikerült ,,versenyen kívül" megszereznie a kötetet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.