Az amerikai tőzsdefelügyelet azzal az újítással rukkolt elő, hogy napvilágra hozza a befektetési- alap-kezelők menedzsereinek fizetését, s a kezdeményezés hamarosan életbe is lép. Mint a SEC elnöke, William Donaldson fogalmazott: így nyilvánvalóvá válik a befektetők számára, hogy vajon a portfóliómenedzser keresetei a saját hozamaival összhangban vannak-e. A piaci szereplők reakciója azonban korántsem volt örömteli, egyesek egyszerűen bosszantásként fogják fel a lépést. Más piaci szakértők szerint viszont fontos befektetési információról van szó.
Az európai alapkezelő társaságok ugyanakkor hevesen ellenzik, hogy hasonló gyakorlat honosodjon meg az öreg kontinensen. Az ügy pikantéria viszont éppen az, hogy az alapkezelőknek is érvényesíteniük kell a vállalatkormányzási alapelveket, amelyek közül a transzparenciába a díjazás éppen úgy beletartozik.
Korábban kizárólag közvélemény-kutatásokból kaphattunk adatokat a portfóliómenedzserek fizetéséről. A legjobban fizetett részvényalap-kezelők 10 százalékának a fizetése az Egyesült Államokban tavaly átlagosan 1,8 millió dollárról 1,1 millióra csökkent. Az amerikai részvényalap-kezelők fizetése jellemzően 325 ezer dollárra rúg, míg a hedge (fedezeti) alap menedzsereké 260 ezerre. Németországban az alapkezelők fizetése nem éri el ezt a szintet - fogalmaznak a piaci szereplők, mondván, már nincs sztárkultusza ennek a szakértői rétegnek. A kontinensen egyedül a Cominvest hozza nyilvánosságra a portfóliókezelők fizetését. A Commerzbank leányvállalatának négy üzletvezetője 2003-ban összesen 1,5 millió eurót kapott kézhez, amely számottevő visszaesést jelent az előző évhez képest: 2002-ben több mint hárommillió eurót találtak a borítékban.
Németországban - éppúgy, mint ahogy az európai színtéren is - nincs előírás arra vonatkozóan, hogy a vezetők és az alapkezelők bérezését nyilvánosságra kellene hozni. A pénzügyi felügyeleteknél sincs ezzel kapcsolatban semmilyen kezdeményezés, a német alapkezelők szövetségének kódexe mindössze azt írja elő, hogy az alapok nem ösztönözhetik az alapkezelő-menedzsereket arra, hogy a befektetési érdekek ellenében cselekedjenek. Nagy-Britanniában nem egyszer adtak ki nem kötelező jellegű viselkedési kódexet, ám mint a brit alapkezelők szövetségének szóvivője fogalmazott: az, hogy mennyit keres egy portfóliókezelő, az a társaság saját üzleti döntése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.