Akik az elmúlt évben nem bíztak az elemzők meglátásaiban, azoknak jó évük volt. Az idén azonban már nem jött be ez a stratégia, a brókercégek szakemberei kitettek magukért, ajánlásaik - legalábbis mostanáig - bejöttek. A Dow Jones Stoxx Large Index kosarából az elemzők által leginkább kedvelt tíz részvény vétele, illetve a tíz "leggyűlöltebb" papírok eladása március óta nyereséget hozott.
Az elemzők által leginkább kedvelt részvények sorába az idén - a Thomson Financial adatai szerint - a BHP Billiton, az ING Groep, az Arcelor, a Deutsche Börse, a CRH, a Carnival, a BASF, a Royal Bank of Scotland Groep, a UBS és a Total tartozott. Közülük mindössze két részvény nem váltotta be a hozzájuk fűzött reményeket: a Deutsche Börse és a Royal Bank of Scotland árfolyama ugyanis esett. Az elemzők leginkább a Sainsbury, a Volkswagen, az Abbey National, a Scottish & Newcastle, a Rentokil Initial, a Gallaher, az Electrolux, a Scottish & Southern Energy, a Boots Group és a BT Group részvényeitől óvták a befektetőket, ami abból a szempontból be is jött, hogy közülük hatnak esett az is árfolyama az idén. Ám voltak, ahol mellélőttek az elemzők - mutat rá a Bloomberg. Az Abbey National részvényeit eladásra javasolták a szakértők, miközben a harmadik negyedévben 20 százalékot erősödött az árfolyama. A háttérben mindössze annyi húzódott meg, hogy a legnagyobb spanyol bank, a Santander Central Hispano 8,7 milliárd fontos ajánlatot tett a brit hitelintézetre. Az első számú növényvédő társaság, a Rentokil árfolyama június óta 3,6 százalékot drágult, amiben az játszott szerepet, hogy egyes híradások szerint több kockázatitőke-társaság - köztük a 3i Group, a Cinven - is nézelődik a cég körül.
Jó döntésnek bizonyult az is, ha az elmúlt év legjobb tőzsdei szereplőit vette meg a befektető, s tartózkodott a legnagyobb veszteséget elszenvedett részvényektől. A Stoxx Large Index 2003. évi legnagyobb nyertese, az Elan jegyzése az idén több mint megháromszorozódott, míg tavaly a legnagyobb áresést elszenvedett Royal Ahold az idén már 12 százalékkal lemorzsolódott.
Hazánkban a legtöbb piaci szakértő a Molra vonatkozó ajánlásán módosított pozitív irányban, ám javult a gyógyszeripari társaságok, így a Richter és az Egis megítélése is az elemzők körében.
S mit ajánlanak most az elemzők? A leginkább preferált szektorok közé az autóipari, a technológiai és az építőipari ágazat tartozik, míg a legkevésbé kívánatosnak a biztosítási, az alapanyag-ipari és a távközlési papírokat tartják a szakértők. Másfelől az elemzők szerint érdemes olyan társaságokat is megkörnyékezni, amelyek részvény-visszavásárlási akciót hirdetnek, ez ugyanis megdobhatja az árfolyamukat. Az idén a brit társaságok 25 milliárd dollár körüli öszszeget költenek erre, s ha ezt az összeget a tőzsdecégek kapitalizációjához viszonyítjuk, akkor 1,2-es szorzót kapunk. Nagy-Britannia legnagyobb gázszolgáltató cége, a Centrica július végén jelentette be, hogy felgyorsítaná 500 millió font (895 milliárd dollár) értékű részvény-visszavásárlási programját. A windsori székhelyű társaság még ugyanabban a hónapban rendkívüli, egymilliárd font értékű osztalékfizetésről döntött. A papírok árfolyama pedig azóta 5,4 százalékkal erősödött, szemben a FTSE All-Share Index 3,2 százalékos javulásával. Íme egy másik példa: a Wembley - amely piaci kapitalizációjához képest számottevő visszavásárlásról döntött - 2000 óta 76 százalékot erősödött, miközben a FTSE All-Share Index 30 százalékot esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.