A nyilvános befektetési alapok portfóliójában 2004 első és második negyedévében a legmarkánsabb elmozdulás egyaránt az állampapírok esetében valósult meg - derül ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) legfrissebb öszszesítéséből. Ám, amíg az első negyedévben a kötvényalapok iránti befektetői bizalom csökkenése okán lényegesen mérséklődött a szektor portfólióján belül az állampapírok részaránya, addig a második negyedévben egyrészt a kötvényalapok befektetési jegyei tulajdonosainak, vásárlóinak bizalomcsökkenése már nem folytatódott, másrészt a nem kötvényalapok is a korábbinál átlagosan nagyobb arányúra növelték portfóliójukon belül az állampapírok részarányát.
Amíg 2004. március 31-re a nyilvános befektetési alapokban az állampapírok portfólión belüli súlya 45,3 százalékra csökkent az előző év végi 55,1 százalékról, addig 2004. június végére ez az arány 60,8 százalékra nőtt. A növekedés zöme a - bizonytalannak ítélt befektetési helyzet miatt korábban magasra emelkedett - készpénz- és bankbetétaránynak március végi 23,6 százalékról, 2004. június végére 14,7 százalékra történő mérséklésének köszönhető. Ezzel egyidejűleg ugyanakkor - mondja a PSZÁF - a második negyedévben sok más portfólióelem (így a jelzáloglevelek, a részvények, a befektetési jegyek, az államkötvényeken kívüli kötvények és egyéb értékpapírok) aránya is mérséklődött a nyilvános befektetési alapok eszközállományán belül.
Az értékpapír- és az ingatlanalapok portfólió-összetételénél hasonló irányú elmozdulások következtek be a második negyedévben: március vége óta mindkét csoportban nőtt az állampapírok részaránya (az értékpapíralapok-nál 16,6, az ingatlanalapoknál 4,2 százalékponttal), miközben lemorzsolódott a készpénz és bankbetét aránya (az értékpapíralapoknál 9,7, az ingatlanalapoknál 0,6 százalékponttal). Az ingatlanalapoknál az állampapírarány növekedését döntően az ingatlanok 3,4 százalékpontos részaránycsökkenése tette lehetővé.
Bár még mindig magas a koncentráció a nyilvános befektetési alapok piacán, ennek mértéke az első fél évben tovább mérséklődött. 2002 végén öt alapkezelőhöz tartozott a nyilvános befektetési alapok nettó eszközértékének 87,8 százaléka, ebből három alapkezelő kezelte a nettó eszközérték 79,3 százalékát. Ez év június végére ezek az arányok 78,9, illetve 66,5 százalékra változtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.