BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Portfóliókezelés: csak mértékkel

Az elmúlt éveknél jóval aktívabbá váltak a tengerentúli alapkezelők, minden korábbinál rövidebb ideig, alig tíz hónapig tartanak egy adott részvényt a portfóliójukban. A hozamokban azonban ez nem feltétlenül látszott meg.

Vedd meg és tartsd - a részvényvásárlóknak leggyakrabban ezt a stratégiát ajánlják a szakemberek, annál is inkább, mivel hoszszabb távon ezzel a befektetési formával lehetett a legjobb hozamot elérni. Úgy tűnik, az amerikai befektetési alapok nem tartják magukat ehhez, átlagosan tíz hónapig tartanak egy adott részvényt, ami az eddigi legrövidebb időszaknak számít - derült ki a Bogle Financial Markets Research Center összesítéséből.

Az eddigi csúcs 1953-ra datálódik, amikor átlagosan több mint hét esztendeig színesítette egy papír az alap palettáját. Az 1960-70-es években 2-3 év között mozgott az átlag, majd 1986-ban egy év alá esett. Az 1990-es évek tőzsdei fellendülése némileg hosszította ezt a periódust, majd következett a 2000. évi lejtmenet, amiikor ismét egy év alá csökkent az átlagos időtartam, s érdekes módon az elmúlt évi hossz sem hozott átütő változást.

Hasonló fordulópontok jellemezték az alapok portfólió-összetételének éves forgási sebességét. Az 1950-es években alig 13 százalék volt ez a szám, s 1980-ig nem is emelkedett 50 százalék fölé, míg a 100 százalékos határ 2000-ben dőlt meg, s azóta is tartja magát e szint felet. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos befektetési alap minden évben teljesen átalakítja a portfólióját.

Mi motiválja az alapokat az egyre aktívabb portfólióke-zelésre? A minél magasabb hozam - hangzik a válasz, ám az adatok azt mutatják: csak nagyon kevés konstrukció képes arra, hogy folyamatosan az átlagnál jobb teljesítményt produkáljon. A részvények gyors cseréje egy eredménnyel mindenképpen jár: nagyobb kereskedési jutalékok hárulnak az alapokra, mint például brókeri és adminisztrációs költségek, amelyek viszont a hozamot morzsolják le.

Sokatmondó az az adat, miszerint a tíz legaktívabban kezelt tengerentúli részvényalapból hat jobb hozamot tudott volna elérni, ha az elmúlt négy évben semmit sem módosítanak a portfólióján. A Fidelity Magellan 1999 közepétől 2004 közepig tartó időszak során évi átlagban 5,4 százalékos veszteséget realizált, miközben több mint 2 mil-liárd dollár jutalékot fizetett ki. Ha "békén hagyták" volna a portfóliót, akkor csak évi 2 százalékra rúgott volna a vesztesége - fogalmaz a felmérés. Persze vannak ellenpéldák is: az American Funds jól tette, hogy módosított alapjainak összetételén, ellenkező esetben ugyanis rosszabb hozamot mutattak volna fel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.