Az ékszer- és műtárgypiac alakulása leginkább a festmény-piac függvényében értékelhető - vélekedik Konrád Miklós. A fő különbséget abban látja a szakértő, hogy a festmények iránt jóval nagyobb a kereslet, ennek köszönhetően nagyobb haszonnal is kecsegteti a kereskedőket. Egy jó nevű vagy divatos festő alkotásának leütési ára a kikiáltási ár többszörösét is elérheti, míg a műtárgyaknál ez nem jellemző. Általában a kikiáltási áron vagy annak környékén kelnek el a kalapács alá vitt tételek, a kikiáltási ár többszöröse pedig ritka. Ennek fő oka Konrád Miklós szerint az, hogy - főleg az ékszerek és nemesfém tárgyak esetében - kiszámítható a tárgy értéke. A karátszám és a súly eleve meghatározza az adott ötvösmunka értékét, és ez kevésbé hagyja érvényesülni a vásárlók szubjektív ízlését, véleményét. Különösen igaz ez abban az esetben, ha valaki befektetési céllal vásárol meg egy ékszert.
Emellett fontos ártényező, hogy ezeket a műtárgyakat használati tárgynak veszik. Az ékszereknél a fazon épp ezért nagyon meghatározó. A régies vonalú - például biedermeier - ékszereket kevésbé vásárolják, mivel nem illenek a mai viselethez, nem hordhatóak. Az egyszerűbb ezüsttárgyaknál, például a tálcáknál, a kikiáltási átlagár 60-80 forint/gramm, ami a tárgy különlegességéből adódóan felkúszhat akár 250 forintra is. Az igazán különleges tárgyak esetén, valamint az antik tárgyaknál ez az összeg még tovább nőhet, mivel már nem a grammonkénti érték, hanem a műtárgy összértéke válik meghatározóvá.
A bútorok terén a lapunknak nyilatkozó szakember úgy látja: egyre gyakoribb, hogy nem a vevő vásárol, hanem az általa megbízott lakberendező vagy belsőépítész. A vásárlás ezen módja azonban nem bolygatta meg a piacot. Továbbra is a szecessziós és art deco stílusú, leginkább az Osztrák-Magyar Monarchia, illetve Németország területéről származó bútorok a legkelendőbbek, míg a francia és angol stílusú bútorok továbbra is kevésbé keresettek. A szőnyegeknél is jellemző, hogy lakberendezési szempontok alapján döntenek egy-egy darab megvásárlásáról. Nem annyira a származási hely vagy a csomózás technikája, sokkal inkább a szőnyegek szín- és motívumvilága alapján választanak a vevők. A finomabb anyagúak ugyan nem a padlóra kerülnek, hanem a falakra, de az igazi szőnyeg- vagy falikárpitgyűjtő ritka. Ennek nemcsak anyagi okai vannak: egy falikárpit-gyűjtemény nemcsak lelkesedést és pénzt kíván, de olyan méretű teret is, ahol elhelyezhetőek az új szerzemények. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.