BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Év végére jenfordulat?

Az elmúlt két év leghosszabb veszteséges időszakát éli a jen a dollárral szemben a devizapiacokon: a mögöttünk levő fél évben 5,3 százalékot vesztett értékéből, a dolláronkénti 100,0 jent közelítő árfolyam mostanra 111,0 jen fölé emelkedett. Elemzők mégis azt javasolják, az év vége felé kezdjünk el vásárolni a japán devizából.

A jen erősödését korábban a japán gazdaság rég várt fellendülésének kezdete stimulálta, később azonban a robbanó olajár visszavetette az optimizmust. Az ország kőolajigényét szinte teljes mértékben importból fedezi. A gazdasági növekedéssel szembeni optimizmus a jelek szerint ismét erőre kapott, a Bloomberg által készített 50 fős felmérés alapján legalábbis ez valószínűsíthető. Vannak elemzők, akik 105,0 jenes dollárárfolyamot várnak az év végére, a felmérés átlaga pedig 108,5 jenes kurzust jelentett. Előbbi érték meglehetősen optimista, de az átlagos szinttel sem találkozhattak a befektetők július óta.

A japán GDP az idei első negyedévben 6,6 százalékkal bővült, ezt követően a második három hónap csak 1,3 százalékos bővülést hozott. Bár az ütem visszaesett, ezzel a teljesítményével az ország még mindig könnyedén előzi meg az USA gazdaságát, amire több mint tíz éve nem volt példa. Éves szinten a növekedést 4,4 százalékra várja az OECD Japánban, míg a megfelelő amerikai érték 4,3 százalék lehet. Mindez várhatóan jótékonyan hat majd a vállalatok megítélésére, és több külföldi befektetőt vonzhat az ország részvénypiacaira.

Ez utóbbi terén ugyanis nem áll jól az ország. A tengerentúli befektetők lényegében megfelezték japán részvények iránti keresletüket április eleje óta, ami a Nikkei index 8,7 százalékos viszszaesése mellett a jent is hozzásegítette egy 6 százalék feletti zuhanáshoz.

A jen jövőjével kapcsolatban persze pesszimista vélemények is akadnak. A Bank of Tokyo-Mitsubishi például 114,0 jenes szintre várja a dollárt december végén, erősebbnek, mint annak jelenlegi, 110,5 jen körüli értéke. Az indoklás részben heurisztikus - jó gazdasági teljesítmény esetén jellemzően rosszul szerepel a jen, és fordítva -, részben számokkal alátámasztott. A két ország kamatszínvonala közötti különbség ma már számottevő: a tízéves hozam az ázsiai országban 1,39, a tengerentúlon 4,06 százalékos. Így vagy úgy: a jen továbbra is érdekes deviza marad.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.