BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kelendő a középmezőny

Zömében az alsó és középső árkategóriába tartozó tételekre lehetett licitálni az elmúlt hetek könyvárverésein. A Stúdió, a Honterus és a Krisztina antikvárium egyaránt magas, 82-90 százalékos eladási rátát ért el.

Megkezdték az őszi aukciós szezont az antikváriumok is, ám egyelőre nagy történések nem borzolták a piac és a gyűjtők kedélyeit. A Stúdió antikvárium szeptember 17-én tartott árverésén a 391 kikiáltott tétel nagy része pár ezer, illetve tízezer forintról indult, és a leütési árak között is ritka volt a százezer forintot meghaladó. Mindettől függetlenül az eladásra kínált papírrégiségek 86 százaléka, azaz 338 tétel gazdára talált, ami a megközelítőleg 8,5 millió forintos kikiáltási ár mellett több mint 12 millió forintos összesített leütési összeget eredményezett. A legmagasabb vételárat a 274. tétel, Hieronymus Orteliusnak a törökök ellen folytatott hadjárat történetét bemutató munkája érte el, 400 ezer forinttal. Ugyanakkor nem kelt el Szigeti István erotikus ex libris és kisgrafika-gyűjteménye, amely 117-es tételszámmal indult. A kikiáltási ára 300 ezer forint volt, ami - erotikus témájú tételeknél - nem számít kiemelkedően magasnak.

A Honterus Antikváriumnál egyetlen tétel leütési ára lépte túl a félmilliós határt. A Múzeum körúti cég szeptember 24-én tartott 60. árverésén 550 ezer forintért kelt el Pázmány Péter Az Sz. Irasrul es az Anyaszentegyhazrul írott, 1626-ban, Bécsben kiadott két kis kötete. Emellett több, százezer forintot meghaladó leütés született, Joaniss Scultetus 18. századi sebészeti tankönyve például 290 ezer forintért vagy Mario Bettini 1648-as, matematikai tárgyú kötete, amely 340 ezer forintért cserélt gazdát. Az árverésen indított 430 tételnek összességében 82 százalékát, 352 darabot adtak el. Az átlagos árkategória megegyezett a Stúdió antikváriumnál említettekkel, ahogy szinte az aukció végeredménye is: 12,5 millió forint lett a teljes leütési ár, bár itt a kikiáltási árak összege meghaladta a tízmillió forintot. Jogi témájú könyveket a Stúdióhoz hasonlóan itt is találtunk a kínálatban; a 12 tételnek csak a felét sikerült eladni, ami azonban így is jobb arány, mint amivel a Stúdió dicsekedhet ebben a kategóriában (tízből mindössze két eladott tétel). A Honterusnál a 193-as tételszámú Magyar Törvénytár 1906-os, millenniumi emlékkiadása 160 ezer forintért, de Werbőczi 1763-as Tripartituma, a 20 ezer forintos kikiáltási ár ellenére is, az eredeti tulajdonosánál maradt. Az antikváriumok jogi könyvek iránti érdeklődését egyébként a legjobban az jelzi, hogy az Abaúj nemrég két napon keresztül (október 10-én és 14-én) tartott kifejezetten ilyen témájú aukciót.

Kisebb összegű tételekkel, de majd 90 százalékos sikerrel zárta október 10-i aukcióját a Krisztina Antikvárium. A legmagasabb áron elkelt tétel (130 ezer forint) egy Lesznai Anna-kötet volt. Az összesen megközelítőleg 3 milliós kikiáltási árat több mint 5 milliós összesített leütési ár követte. Bár az árak, pár kivételtől eltekintve, százezer forint alatt maradtak, születtek szép eredmények, mint a 171. tétel esete is mutatja; a rozsnyói zsidó templomot ábrázoló képeslapot 22 ezer forintért adták el. Emellett a színes kínálat részét képezte huszonhat darab plakát is, melyek egytől egyig elkeltek. Az áruk átlagosan 10 ezer forint körül mozgott, de a 304-es számú, Baleset ellen védekezz! feliratú darab már 22 ezer forintot kóstált.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.