Nehéz döntés előtt állnak jelenleg az európai magánbefektetők, hiszen egyes alapkezelők már nem várnak nagyobb ugrásokat, legalábbis nem a fejlett országok részvénypiacain. A szkeptikusok a bizonytalansági tényezők közé sorolják a várható kamatmozgásokat, ami a vállalati eredményekben éreztetheti hatását, illetve a lakossági fogyasztás mérséklődését, a nemzetközi gazdaság további alakulását, a geopolitikai helyzetet.
Az év első kilenc hónapjában azok jártak jól, akik a kelet-európai részvényekbe, a kisebb kapitalizációjú japán társaságokba, illetve a dél-amerikai papírokba fektető befektetési alapokat preferálták. Közülük is a közép-európai régió teljesített a legjobban, átlagosan 23,87 százalékos hozamot értek el az ide fektető alapok, ami ugyanakkor némileg elmarad a tavalyi, közel 32 százalékos teljesítményüktől. Az élen a Julius Bär Central Europe Stock Fund végzett, 32,2 százalékos hozamával. Jean-Pierre Gerber, a zürichi Julius Bär Asset Management portfóliókezelője egyébként bizakodóan látja a jövőt, a szakember különösen Oroszországban bízik, ahová a portfóliójának közel a felét fektette. A büdzsé hiánya csökken, a privatizáció folytatódik - szólnak Gerber érvei.
A Julius Bär alapjánál is jobban teljesített a M&G Japan Smaller Companies Fund, amely január-szeptember között 36,7 százalékos hozamot produkált. John Hatherly, az alapkezelő vezetője is optimista a jövőt illetően, mondván hosszú "sorvadás" után trendforduló történt a japán gazdaságban és a tőzsdén. A kisebb japán társaságok részvényeibe fektető alapok egyébként átlagosan 19,9 százalékos eredményt produkáltak az első három negyedévben. Hatherly emellett a kínai részvényekben lát fantáziát, amelyek az elmúlt hónapokban igen gyengén szerepeltek.
A harmadik legjobban teljesítő régiónak Dél-Amerika bizonyult, ahol Mark Möbius Franklin Templeton Investment Latin America Fundja szerepelt a legjobban: 25,5 százalékos hozamot ért el. Mobius az elkövetkező 18 hónapban kedvező változásokkal számol a térségben, s különösen a brazil részvényeket preferálja. Mobius a dél-amerikai és a nyersanyagokban gazdag országok kedvező fejlődésével érvel, ami abban is tetten érhető, hogy a nyersanyag- és energiarészvényekbe invesztáló alapok a negyedik legjobb hozamot nyújtották. Kivételt képeznek az aranybányarészvények, amelyek teljesítménye a legrosszabbnak bizonyult az idén: átlagosan 11 százalékos veszteséget termeltek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.