Mintegy egymilliárd eurós volumenben készül államkötvényt kibocsátani a kínai kormány az európai piacon: ez az érték az eddigi legnagyobb euróaukció az ázsiai ország és az egész kontinens történetében. A történet szempontjából az aukciós volumen csak az egyike az érdekességeknek, ami talán ennél is fontosabb, az az üzenet, mely szerint az ázsiai gazdaságok megkezdhetik az átállást a dolláralapúról az eurófinanszírozásra.
A kínai kormány hitelfelvételét összesen 1,4 milliárd euróra tervezi, ebből 1 milliárd euró, 400 millió pedig dolláralapon valósulna meg. A kibocsátás a jövőben referenciaként szolgálhat a további ázsiai állami aukciók számára annak mérete, illetve a futamidő szempontjából is, de benchmarkká válhat a kontinens vállalatainak hitelfelvétele körében is.
Az euróaukció lebonyolításával a kínai kormány a BNP Paribas-t, a Deutsche Bankot, illetve az UBS-t bízta meg, a dollárkibocsátás megszervezése a JP Morgan, a Merrill Lynch és a Morgan Stanley feladata lesz. A kötvényeket népszerűsítő ázsiai és európai roadshow-k pénteken kezdődnek, amerikai befektetőknek nem kínál az ország a papírokból. Mint azt az osztrák Der Standard írja: a kibocsátó ezzel kíván időt spórolni. A kibocsátandó kötvények futamideje, kamatkondíciói egyelőre nem ismertek. Elemzők szerint az aukciók jó alapot biztosíthatnak a kínai kötvények befektetői bázisának növeléséhez. A kínai államadósság devizafinanszírozása eddig javarészt dolláralapon valósult meg, az ország kereslete az amerikai fizetőeszköz iránt éppen ezért komoly hatással van a dollár árfolyamára. Félnek is a kivonulástól az amerikaiak, hiszen a kínai kereslet csökkenése újabb támasztékot vehet ki az egyébként is gyenge dollár alól. A zöldhasú gyengéje a fizetésimérleg-deficit, amitől viszont a hitelezők tartanak, hiszen a dollár emiatt bármikor képes nagyobb mértékű gyengülést produkálni. A kínai kormány jelen döntése újabb pontot jelenthet az euró javára a két fizetőeszköz közötti harcban.
További teher az USA számára a tartósan gyenge jüan, melynek felértékeléséről tavaly már komoly egyeztetésbe kezdtek az érintettek. Akkor a kínai kormány nem engedett, és úgy tűnik, a jövőben sem tervezi az amerikai gazdaság érdekeit szolgálni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.