BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Öt év nem elegendő időtáv?

Hosszú távon a legjobb hozammal a részvények kecsegtetnek, legalábbis a több évtizedes statisztikák szerint. Az elmúlt öt esztendőben hazai színtéren éves szinten 1-2 százalékponttal lehetett jobb teljesítményt elérni részvényalapokkal az állampapírokénál, míg a nemzetközi piacokon leginkább csak veszteni lehetett velük.

Öt év meglehetősen hosszú időnek számít, részvénybefektetéseknél azonban legalább ilyen időtávban ajánlatos gondolkodni a nagyobb mértékű árfolyam-elmozdulások miatt. Bár a statisztikák alapján abban bízhatunk, hogy hosszú távon itt fial a legjobban a pénzünk, az elmúlt fél évtizedet nézve alighanem többen is úgy gondolják: egy újabb öt évet követően talán ez be is igazolódik.

A magyar befektetési alapoknál az elmúlt öt esztendő az állampapíralapoknál jellemzően 8-9, a hazai részvényalapoknál 9-11 százalékos éves hozamot jelentett. A nemzetközi piacra kitekintve viszont azt látjuk, a közel háromtucatnyi részvényalaptípus többsége az elmúlt öt évben negatív teljesítményt produkált. A legrosszabbul az járt, aki a technológiai papírokba fektető alapokat választotta, éves szinten ugyanis 11,2 százalékos mínusszal szembesülhetett. Ezt látva akár azt a következtetést is levonhatjuk, hogy az 1990-es évek végének spekulációs hullámát a lufi kipukkanása követte. Igen ám, de a blue-chipekbe invesztáló alapokkal sem lehetett nyereségre szert tenni: éves szinten átlagosan 5,4 százalékos veszteséget értek el. A tőzsdei áresésekre játszó alapokkal sem lehetett jobban járni, a nemzetközi börzék 2002 októberében kezdődött fellendülésének eredményeként az elmúlt fél évtized átlagosan évi 3,2 százalékos lejtmenetet jelentett a befektetőknek - derül ki a Bloomberg összesítéséből.

Ez persze aligha azt jelenti, hogy ne lett volna pozitív teljesítményt produkáló befektetési alap Európában, illetve a tengerentúlon. A kisebb, illetve közepes kapitalizációjú társaságokat megcélzó, az ingatlanba, a nemesfémeket és a nyersanyagokat kitermelő cégekbe fektető alapok évi 10-19 százalékos hozamot nyújtottak, ám ezek a specializált konstrukciók a piac csekély szeletét hasítják ki. A 25 legnagyobb befektetési alapot nézve a sor végén álló is közel tízszer nagyobb, mint a legismertebb nemesfémalap. Akik a 1990-es évek végén a részvények túlértékeltségéről beszéltek, azok most igazolva látják magukat. Persze semmi garancia nincs arra vonatkozóan, hogy az elkövetkező fél évtized jobb hozamokat termel, de hát a részvénybefektetés nem arról szól, hogy garancia volna bármire is - jegyzik meg az elemzők.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.