BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óvatosan az amerikai papírokkal

Merre haladnak tovább az amerikai tőzsdék? Trendforduló következik-e be a vállalatok eredményalakulásában? A piaci elemzők meglehetősen megosztottak ebben a kérdésben, bár egyre többen vannak, akik úgy látják: középtávon nem az amerikai papírok jelentik a legvonzóbb célpontot.

A gazdasági növekedés lassulása és a vállalati profitok mozgatják az amerikai tőzsdéket - fogalmaznak az elemzők, ám míg egyesek optimisták a gazdaság bővülését illetően, addig mások pesszimistán látják a közeljövőt. Ráadásul a vélemények igen gyakran egy befektetési bankon belül is megoszlanak (például Bear Stearns, Morgan Stanley), s az egymásnak ellentmondó vélemények, prognózisok igencsak zavaróan hatnak.

A csökkenő kiskereskedelmi árak, a csalódottságot tükröző munkaerő-piaci helyzet, illetve a visszaeső termelés egyesek számára kockázatot jelent, mások viszont úgy látják: a lassulás csupán átmenetinek ígérkezik, s ez kizárólag a magas olajár számlájára írható, míg a bérek növekedése a bővülést vetíti előre.

Az elemzőknek sincs egyszerű dolguk, hiszen a gazdaság helyzetéről napvilágra kerülő információk is vegyesek, amiből eltérő nézetek kerekednek ki, s ez is szerepet játszott a börzék megrekedésében - hangoztatják a piaci szakértők.

Az amerikai S&P 500 mutató idei maximumát (1157,76 pont) februárban érte el, éppen a kiugrónak ígérkező gyorsjelentési szezon közepette. Az indexkosárba tartozó társaságok átlagosan 28,3 százalékos eredményjavulásról számolhattak be, ami az elmúlt tíz év legnagyobb növekedését jelentette. Augusztusban azonban már az index mélypontjának lehettek szemtanúi a befektetők (1063,23 pont), amikor éppen a gazdasági növekedés lassulásáról szóltak a hírek. Az Egyesült Államokban augusztusban mindössze 78 ezer munkahely teremtődött, harmada, mint amennyit az elemzők vártak, ráadásul a fontosabb makrogazdasági mutatók is lejtmenetet produkáltak immáron három hónapja.

Az elemzők szeptemberben mérsékelték S&P 500-ra szóló ez évi prognózisaikat, így 2004 végére már csak 1050-1100 pont közé várják a mutatót, s egyúttal azt javasolták a befektetőknek, hogy mérsékeljék részvénykitettségüket, miután a növekedés lassul, s a hitelkamatok emelkednek. A főbb makromutatóktól az idén már nem várható kiugró javulás, éppen ezért nem igazán lehet arra számítani, hogy az elkövetkező hat-kilenc hónapban a részvénypiacok új erőre kapnak - érvelnek a szakemberek. A befektetők alábecsülik a gazdaság erejét, a csökkenő munkanélküliség, a világgazdaság bővülése és a további adócsökkentések jótékonyan hatnak - mutat rá az ellentábor.

Trendnélküliség jellemzi a piacot, a kilátások korántsem világosak, így érthető is a részvénypiacokat jellemző bizonytalanság - fogalmaznak az elemzők. A gazdaság állapota mindenesetre a novemberi elnökválasztást megelőző kampány egyik fontos témája: George W. Bush a gazdasági növekedéssel, s ezzel párhuzamosan a munkahelyteremtéssel próbál híveket szerezni, míg ellenfele, John Kerry éppen azzal vádolja Busht, hogy munkahelyek szűntek meg.

A jelenlegi események közepette nem is meglepő, hogy a befektetők több figyelmet szentelnek a Wall Street-i szakértőknek, mint általában, tőlük várva a választ a börzemutatók további elmozdulásának irányát illetően.

A CSFB mindenesetre azon az állásponton van, hogy jelenleg tartózkodni kell az amerikai részvényektől, hiszen az elkövetkező két évben - várakozásaik szerint - rosszabb teljesítményt nyújtanak a világ többi értékpapírpiacánál. Az elemzők jelenleg az ázsiai - kivéve a japán - és az európai részvényekben látnak fantáziát, míg ágazati szinten a gyógyszeripari, a távközlési és a médiatársaságoktól várnak fellendülést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.