BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Batthyány Gyula kertje

Jövő szombaton, azaz április másodikán rendezi hetedik művészeti aukcióját a Belvedere Szalon. Az egynapos árverésen 290 tételt kerül kalapács alá, összesen bő 90 millió forint összértékben; a legnagyobb részt - 212 tételt - ezúttal is a képzőművészeti anyag teszi ki. A legmagasabb összegről a század első felének excentrikus festője, Batthyány Gyula egy alkotása indul. A Római kastélykert 5,5 milliós induló ára a festő aukciós szerepléseinek tükrében egyáltalán nem tűnik túlzásnak, ám kérdés, hogyan fogadja a közönség azt a tényt, hogy a képről hiányoznak a Batthyánytól megszokott, karikatúraszerűen nyújtott női és férfialakok. Izgalmas lesz az is, milyen fogadtatásra talál Kassák Lajos késői Képarchitektúrája (2,2 millió forint). Mint ismeretes, a mester húszas évekbeli hasonló kompozíciói közül kettő éppen a Belvedere 2004. karácsonyi aukcióján cserélt gazdát, egyenként 9,5 millió forintért; a későbbi Kassák-alkotásokat azonban mindig is kevesebbre tartotta a piac.

A fiatalon Párizsba vándorolt magyar szobrász, Csáky József Lányfej című, vélhetően 1940 körül készült bronzszobrának ki-kiáltási ára 1,8 millió forint. Ugyanennyiről indul Bene Géza mindkét oldalán festett - a művész feleségét, illetve teniszütős csendéletet ábrázoló - kartonja, valamint Farkas István Parti séta című remek pasztellképe. Figyelmet érdemel a kevésbé ismert, ám kitűnő nagybányai mester, az aktivisták köréből indult Pászk Jenő Nagybányai dombok című vászna (2,8 millió forint), illetve Román György 1936-ra datált, Fujijama című festménye (1,2 millió forint) is. A klasszikusabb tájképstílus iránt érdeklődők egyebek mellett Markó András és ifjabb Markó Károly képei közül válogathatnak (4,4, illetve 2,2 millió forint).

Természetesen alacsonyabb árkategóriában is kínál számos érdekességet a Belvedere. Kondor Béla Emberpár című színezett rézkarcának egy példányát szerencsés esetben - a jutalékot nem számítva - 40 ezer, Bálint Endre Variációk egy témára című, 1974-es kollázsát pedig 95 ezer forintért vihetjük haza.

A műtárgyak sorában először szűk kéttucat tételnyi bútorra licitálhatunk: komódokra, vitrinekre, ruhásszekrényekre, ülőbútorokra. Ezután néhány óra kerül sorra, majd a porcelánok és dísztárgyak, közöttük Kiss Roóz Ilona tucatnyi kerámiája, 20-80 ezer forint közötti induló áron. Az ezüsttárgyak között egy tizenkét személyes, eredeti dobozában kínált evőeszközkészlet (1,4 millió forint) és egy osztrák neobarokk gyertyatartópár (900 ezer forint) indul a legmagasabbról. Ezenkívül antik ezüst borkóstolókra, szecessziós teakiöntőre vagy éppen art deco vázákra is szert tehetünk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.