BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hedge alapok: csökkenő bevétel

Több mint húsz százalékkal estek vissza a fedezeti (hedge) alapok díjbevételei az elmúlt évben, ez a gyenge teljesítményük számlájára írható. Pánikra azonban semmi ok, még így is jócskán több bevételre tehettek szert, mint a többi tengerentúli befektetési alap összességében.

Közel ötvenmilliárd dollár - egyesek szerint az éppen válságidőszakukat élő, nagy tőkeáttétellel működő fedezeti (hedge) alapok ekkora díjbevételre tehettek szert az elmúlt évben, több mint húsz százalékkal alulmúlva az előző évi adatot. Pánikra azonban semmi ok, az összeg még így is mintegy hárommilliárd dollárral meghaladta az amerikai befektetési alapok elmúlt évi díjbevételét, amelyek egyébként közel hétszer nagyobb vagyont kezelnek - derült ki a Bloomberg legfrissebb összesítéséből. Ez nem is meglepő, hiszen míg a fedezeti alapok átlagosan másfél százalékos díjakkal működnek, ráadásul az elért nyereség közel egynegyedét is "lefölözik", addig a befektetési alapoknál 0,6 százalék körül mozognak a díjak. (Világviszonylatban egyébként a befektetési alapok mintegy 14 000 milliárd dollárt kezelnek, s 84 milliárdos díjbevételt könyvelhetnek el - hangzik a UBS összesítése.)

A díjbevétel nem csekély apadása mögött a hedge alapok hozamának csökkenése húzódik meg, ez azonban úgy tűnik, nem zavarja a piaci szereplőket. A versenytársaknál magasabb bevétel lehetősége, nem beszélve a kevésbé szigorú szabályozási környezetről, arra ösztönzi a portfóliókezelőket, hogy saját vállalkozásba fogjanak. Az elmúlt fél évben a Goldman Sachs Group korábbi vezére, Eric Mindich indította útjára 3,5 milliárd dollárral Eaton Park Capital Management LP alapját, míg a befektetési bank egyik volt kereskedőjének nevéhez fűzódik a 2,8 milliárd dolláros TPG-Axon Capital létrejötte.

A hedge alapok vagyona ráadásul történelmi csúcsot döntött 2004 végén 1100 milliárd dolláros vagyonával, jóllehet a növekedés üteme visszaesett: tavaly már csak közel kilenc százalékkal nőtt a konstrukciók nettó eszközértéke, szemben az egy évvel korábbi hússzal. A háttérben a részvénypiaci árfolyamok alakulása húzódik meg: míg 2003-ban 26 százalékkal tudott erősödni a tengerentúli Standard & Poor's 500 index, addig tavaly már csak kilenccel. S bár a hedge alapok a részvénypiacok esésére is játszanak, a többség számára azért mégis a szárnyaló árfolyamok a meghatározók. A konstrukciók meghatározó szerepét azonban jól mutatja, hogy a New York-i, illetve a londoni értéktőzsde napi forgalmának közel fele tőlük származik, s több mint hetvenszázalékos a súlyuk az átváltoztatható kötvények piacán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.