BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az indexkövető marad az élen?

Hagyományos részvényalap, avagy indexkövető? Az elmúlt egy évben az utóbbit nem lehetett megverni, ám kérdés, hogy az elkövetkező 12 hónap is hasonló eredményt hoz-e. Egyes vélemények szerint igen, mások viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy a forint esetleges ingadozása miatt nagyobb stabilitást adhat egy szélesebb földrajzi diverzifikáció.

Az elmúlt egy évben az indexkövető alapokat nem lehetett megverni, amelynek a magyarázata roppant egyszerű: a Budapesti Értéktőzsde indexének két kiemelkedő árfolyam-emelkedést produkált részvényéből, a Molból és az OTP-ből csak korlátozottan tarthatnak portfóliójukban a "hagyományos" részvényalapok. Az indexkövető alap jellemzően legalább 95 százalékban tart részvényeket, ám ezek csak olyanok lehetnek, amelyek a BUX-kosárnak is tagjai, s az indexösszetételtől való kisebb eltérésekkel törekszik az indexet meghaladó hozam elérésre. A részvényalap viszont nem csak a BUX-ban szereplő részvényekbe fektethet, így ki tudja használni a kisebb és közepes méretű vállalatok részvényeiben kínálkozó lehetőségeket. A törvényi szabályozás miatt azonban jellemzően 20-30 százalék közötti likvidhányadot tart, ez nagy részvénypiaci emelkedések idején elmaradó hozamot eredményezhet, ugyanakkor egy rossz részvénypiaci hangulatban növeli a biztonságot - magyarázták a K&H Alapkezelőnél.

A jelenlegi részvénypiaci környezetben melyik bizonyulhat a szerencsésebb választásnak? A következő időszakban a részvényalap a magas likvidhányad és a rugalmas, megalapozott egyedi részvénykiválasztás miatt jobban teljesíthet - vélik egyes piaci szakértők. A hangsúly a negyedéves gyorsjelentésekre helyeződik (május első felében látnak napvilágot a tőzsdecégek első háromhavi eredménykimutatásai). Miután a kilátások mind növekedési, mind árazási szempontból kedvezők, a magyar piacot továbbra is favorizálhatják a külföldiek - fogalmazott Kolossay Balázs, a CIB Alapkezelő portfóliómenedzsere. Éppen ezért a nagyobb részvénykitettségű alapok - azaz az indexkövetők - jobb teljesítményt nyújthatnak, s mint hozzátette: a régióból a magyar papírokban látja a legnagyobb növekedési potenciált.

Középtávon a közép-európai régió kilátásai kedvezőnek tűnnek, hiszen még mindig alul vannak értékelve a fejlett piacokhoz képest, ám sok függ attól, hogyan alakul a globális likviditási helyzet, az amerikai kamatok további növekedése ugyanis tőkekiáramlást indíthat el a térségből - mutatott rá Honics István, a cseh és lengyel kitettséggel is rendelkező OTP Quality Alap portfóliómenedzsere. A befektető számára ugyanakkor mindenképpen nagyobb stabilitást adhat a szélesebb földrajzi diverzifikáció, hiszen ha makrogazdasági oldalról közelítjük meg a térség valutáit, akkor a legsérülékenyebbnek a forint számít. Rövid távon a magyar részvényektől várom a legjobb teljesítményt, ám nem biztos, hogy forintban számolva is a hazai piac lesz az élen - emelte ki Honics István, hozzátéve: az idei első negyedévben például a cseh papírok forintban számolt hozamát két százalékkal dobta meg a korona forinthoz képesti felértékelődése.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.