BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Élen az energiarészvény-alapok

Az első negyedév legjobban teljesítő részvényalapjaivá az energiaszektorba fektető konstrukciók váltak, többségük 20 százalék körüli hozamot produkál. Amerikában ugyanakkor több mint öt esztendő óta először fordult elő, hogy egy negyedév során a részvény- és kötvényalapok átlagos teljesítménye is mínuszt mutatott.

Az első negyedévben azon befektetők jártak a legjobban, akik a szárnyaló olajárakat látva az energiaszektor felé vették útjukat. Az ezen ágazatba fektető befektetési alapokat ugyanis nem lehetett lepipálni sem a tengerentúlon, sem Európában. A prímet a ProFunds Oil & Gas UltraSector Fund vitte 23 százalékos erősödésével, míg a sorban a Rydex Dynamic Venture 100 Fund következik 21 százalékos javulásával - derül ki a Bloomberg összesítéséből. Az öreg kontinensen a Gestnord Azioni Energia közel 14, a Ducato Set Energia alapja pedig mintegy 12,5 százalékos teljesítményt produkált év eleje óta. Kérdés ugyanakkor, hogy ezen a ponton érdemes lehet-e még beszállni az energiaalapokba? Egyes vélemények szerint nem sok kell ahhoz, hogy a buborék kipukkadjon, főként, hogy az árak növekedésében nem csekély szerepet játszottak a hedge alapok spekulációi. Mások szerint ugyanakkor hibás az az elképzelés, hogy az olajárak esni fognak, s vannak, akik nem tartják kizártnak azt sem, hogy 2-5 éves távlatban az energiaipari részvények kurzusa megduplázódik. Mindezt a határidős olajárakkal indokolják, mondván, a 2012. évi lejáratú kontraktusoknál immáron 48 dolláros jegyzés köszön vissza, szemben a pár hónappal korábbi 30 dollár alatti kurzussal. Mindenesetre érdemes lehet a befektetőknek az energiaszektor tagjai között is diverzifikálniuk, s olyan alapokba fektetni, amelyek a kis- és közepes olajipari vállalatokba invesztálnak, és különösen a kutatás-termelésben erősek - hívják fel a figyelmet egyes piaci szakértők.

A leggyengébb teljesítményt a technológiai részvényekbe fektető alapok nyújtották, ez a szektor árfolyam-alakulását nézve nem is meglepő. A ProFunds Internet UltraSector alapja az idén 28 százalékot veszített értékéből, míg a Pimco RCM Biotechnology Fund 17 százalékos mínuszt könyvelhetett el. Az amerikai befektetésialap-piacon egyébként több mint öt éve nem fordult elő, hogy a befektetők mind a részvény-, mind a kötvényalapokon veszítettek volna egy negyedév során. A részvényalapok átlagosan 2,7 százalékkal értékelődtek le, míg a kötvényalapok - a Fed kamatemeléseinek köszönhetően - 0,9 százalékot estek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.