BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háromnapos Nagyházi-árverés

Keddtől csütörtökig tartja háromnapos tavaszi aukcióját a Nagyházi Galéria. Az első két napon festményekre, szobrokra és grafikákra, míg április 14-én különböző műtárgyakra licitálhatunk.

Az első két árverési nap tárgyainak összesített kikiáltási értéke meghaladja a 93 millió forintot, azonban az eladásra kínált tételek számát (469) tekintve mégsem nevezhető túlságosan magasnak ez az összeg: az átlagos tételár 200 ezer forint alatt marad. Ennek megfelelően igazán kiugró árú vagy kvalitású művet nem is találunk a kínálatban. Ezúttal nem egy festmény, hanem két szobor dicsekedhet a legmagasabb kikiáltási árral: a 216-os számú F. Fischer jelzésű Merengő lány című alkotás 3,4 millió és a 226-os számú, Köllő Miklós alkotta Petőfi-szobor 2,2 millió forinttal.

A festmények között egy igen szép Mednyánszky László-kép a legdrágább: erre 1,6 millió forinttól ígérhetünk. A kép nemcsak nagy mérete (130x165 cm) okán érdekes, de azért is, mert részét képezi a három napon végigvonuló jótékonysági árverésnek, amelynek keretében Bródy Tamásné Kiss Ilona hagyatékát árverezik, a bevételt pedig a dévai Szent Ferenc Alapítványnak juttatják. Mednyánszkytól több más mű is szerepel ebből a hagyatékból: 340 ezer forinttól indul a 119-es számú Őszi erdő derengő napsütésben című pasztell, három rajz pedig 40-50 ezer forint közötti összegről. Ha más nagynevű magyar alkotótól szeretnénk vásárolni, akkor Mednyánszky mellett érdemes Barabás Miklós festményeire licitálni. Egy férfiportré 1,2 millióról, míg a híres, Vásárra induló oláh család című kép egyik változata 800 ezer forintról startol. Ugyanennyiért szállhatunk versenybe Csók István Balatonfüredi fenyves című festményéért is.

A Nagyházi profiljához híven igen nívós az egynapos műtárgyárverés kínálata. A 397 tétel 85 millió forintos összkikiáltási árral indul, s igazán érdekes darabok közül válogathatunk, különösen a bútorok között. A második legmagasabb árról a 294-es számú, XIX. századi 18 karú osztrák csillár startol, négymillió forinttal. A legnagyobb induló árat azonban egy ékszertartó szekrényke tudhatja magáénak, amely ugyan fiatalka - 1870 körül készült -, de külső és belső zománcképeinek köszönhetően 4,8 millió forint alatt esélyünk sincs a megvásárlására. Igazi különlegességnek számít az egy párban kínált, 1860 körüli francia komód és vitrin (2,6 millió forint), míg ugyanezen korszakból és területről egy fenyő- és tölgyfa alapon diófa borítású komód 2,4 millió forintról indul.

A bútorok mellett igen gazdag az órakínálat is, s ennek megfelelően az árak is igen széles skálán mozognak. Német utazóórát már 40 ezer forinttól vásárolhatunk, viszont egy osztrák utazóóráért 140 ezer forintnál kevesebbért nem fogunk hozzájutni. Ugyanezen árról indul 215-ös számmal egy XX. század eleji lapozóóra is, amely jóval ritkábban bukkan fel árveréseken. Mélyebben kell a zsebbe nyúlni azoknak, akik inkább egy képórával díszítenék lakásuk falát. A két, 1850 körüli osztrák eredetű negyedütős, zenélő szerkezettel ellátott képórára 1,4 és 1,3 millió forinttól ígérhetünk.

Ha a májusi esküvői szezonra készülünk, akkor is érdemes versenybe szállnunk, hiszen igazán nívós nászajándékok megvételére nyílik lehetőségünk. Az 54-es számmal induló gyertyatartó pár ugyan kicsit hajlott, de ez mit sem von le értékéből, mint azt az 1,7 millió forintos kikiáltási ár is mutatja. De választhatunk evőeszközkészletet is. A 113-as számmal rajtoló hatszemélyes, 116 darabos, majdnem 6 kilogrammot nyomó készlet kikiáltási ára 700 ezer forint, míg a sorban őt követő 12 személyes, 62 darabos, 3 kilogrammos antik ezüstkészletre 440 ezer forinttól licitálhatunk. Ha kisebb és egyedibb ajándékra vágyunk, akkor a 12-es tételt kell választanunk: a XIX. századi német antik ezüst menyasszonyi poharat akár 280 ezer forintért hazavihetjük.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.