A jelenlegi környezetben stabilnak tűnnek az ingatlanalapok, ám a jövőbeni hozam nagymértékben függ attól, hogy az egyes konstrukciók - az idén beözönlő pénzekkel párhuzamosan - milyen mértékben tudták megtartani, illetve növelni korábbi ingatlankitettségüket - magyarázta Váradi Zoltán, a Raiffeisen Ingatlanalap portfóliómenedzsere. Az alap nettó eszközértéke 26-ról 41 milliárd forintra bővült az idén, amelynek következtében az ingatlanarány 50 százalék alá esett. Ekkora mértékű tőkebeáramlásra nem lehet felkészülni, s bár több tranzakció is megvalósult már az idén (köztük a WestPoint irodaház megvásárlása), a megcélzott 80 százalékos ingatlankitettség elérése nem megy könnyen - tette hozzá. Hasonló cipőben jár a 12 milliárdos nettó eszközértékű Erste Ingatlan Alap is, ahol az ingatlankitettség közel 50 százalék, s a cél ott is a 80 százalék elérése lenne. Viszonylag jól vészelte át az elmúlt hónapokat az Európa Ingatlan Alap, hiszen az év eleji 90-ről 85 százalékra mérséklődött az ingatlankitettsége, bár ebben annak is szerepe volt, hogy az idén csak mintegy 2 milliárddal, 19,3 milliárdra nőtt a vagyona. Voltak kisebb ingatlanvásárlásaink, s a folyamatban lévő beruházásaink is lekötik forrásainkat - magyarázta Török Mihály, az Európa Alapkezelő vezérigazgatója.
Az alapoknak ugyanakkor azt sem árt mérlegelni, hogy a több tíz milliárd forintos likvid részt milyen hozamok mellett tudják elkölteni. Külföldön nem ritka, hogy jó projekt hiányában az alapok akár évekig betétben pihentetik a pénzt - jegyezték meg egyes szakértők, hozzátéve: a jó projektek megtalálásához idő kell, ám az alapok hosszú távú teljesítménye meghálálja a türelmet. A magyar ingatlanpiacon ráadásul nem csupán a hazai alapkezelők keresnek vonzó befektetési lehetőséget, hanem a gomba módra szaporodó, a közép-európai régióra koncentráló külföldi ingatlanalapok is. A növekvő keresletet jól mutatja a csökkenő hozam is: az A kategóriás irodák terén a másfél-két évvel ezelőtti 8-9 százalékos hozamok mára 7,5 százalékra apadtak, amely egy német befektetőnek még mindig igen vonzó, a hazai alapok számára azonban aligha. Legalábbis eddig. A hozamcsökkenéssel párhuzamosan ugyanis a "benchmark" is mérséklődött, éppen ezért nem kizárt, hogy a jövőben a hazai alapok is beszállnak egy-egy jobb irodaházért folytatott licitbe - emelte ki Török Mihály.
Az alapok számára elkerülhetetlenné válik az is, hogy az ingatlanfejlesztés terén is megjelenjenek, bár ez többletkockázatot hordoz magában - jegyezték meg a szakemberek. Az Európa Ingatlanalap a közelmúltban fejezte be második lakásprojektjét (Európa Ház), míg az OTP Ingatlanbefektetési Alap a napokban kezdte meg a főváros III. kerület, Szőlőkert utcában egy modern raktár-iroda létesítmény létrehozását (Aquincum Logisztikai Park). A hazai alapok is egyre inkább kénytelenek szembesülni azzal - a külföldi alapok által már korábban is tapasztalt - ténnyel, hogy viszonylag kevés a piacon a befektetési célra is alkalmas bérbe adott létesítmény, illetve adott időszak alatt csekély ilyen kerül piacra - mondta Tóth Balázs, az OTP Ingatlanbefektetési Alapkezelő Rt. vezérigazgatója. Emiatt az alapokban lévő tőke befektetése időben elnyúlik. Részben ezen okok miatt, részben a másodpiacinál jelentősebb, jobb hozamkilátások miatt döntött az OTP Ingatlanbefektetési Alap úgy, hogy saját fejlesztésben létesít bérbe adható ingatlant. Ezzel a lépéssel az alap már az ingatlan fejlesztési szakaszában kamatoztathatja pénzeszközeit, ugyanakkor a másodpiacinál kedvezőbb áron jut értékes, bérbeadási célú ingatlanbefektetéshez - magyarázta a vezérigazgató. A létesítmény átadását 2005 szeptemberére tervezik, s az ingatlan bérbeadása során hosszú távú szerződésre törekszenek, viszonylag kisszámú bérlővel. Az alap ugyanakkor egyéb iroda, kereskedelmi és raktáringatlanok megvásárlásáról, fejlesztéséről is tárgyalásokat folytat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.