Mi a legjobb befektetés mostanában? - ismerős kérdés. Sokan így keresik a választ, keveset foglalkozva azzal, hogy milyen költségek merülnek fel, milyen időtávra ajánlott az adott befektetés vagy éppen milyen hozam várható és milyen kockázattal érdemes számolni - veti fel Szalai Sándor, az OTP Alapkezelő vezérigazgatója. A befektetési ismeretek ma Magyarországon még érthetően nem lehetnek olyan szerteágazók, mint más, fejlettebb pénzügyi kultúrában. A hozzáállás és a pénzügyi műveltség azonban nem minden. A lehetőségekhez mérten kiszámítható és hitelesnek mondható pénz- és tőkepiac, a megtakarításokat, főként a hosszú távúakat támogató jogi szabályozás és adópolitika is szükségeltetnek, ráadásul hosszú távon. Mindemellett ezek megléte esetén is hátra van még a legnehezebb kérdés: van-e mit befektetni? A lakosság rendelkezésre álló jövedelmeihez mérten rohamtempóban bővülő fogyasztási- és lakáshitel-állomány után marad-e megtakarítani való a pénztárcákban? Bár a nyugdíjpénztári állományok egyenletesen, míg a befektetési alapokba tartott vagyon ismételten növekszik, mégsem olyan egyértelmű a válasz - hangsúlyozta Szalai Sándor. Ha csak az elmúlt évek hazai piaci eseményeit nézzük, nem lehetett könnyű dolga azoknak a befektetőknek, akik megpróbáltak tisztán látni - mutatott rá a vezérigazgató. A magukat professzionálisnak mondó alap- és vagyonkezelőkhöz hasonlóan ők is értetlenül álltak az Európai Unióhoz közeledő gazdaság attól egyre inkább távolodó kamatai előtt, amelyek 2003 végére 12 szálalék körülire emelkedve okoztak nagy riadalmat és vezettek a befektetési alapokból való látványos tőkekivonáshoz.
A befektetési alapok piacán mára újra helyre állt a rend: az állampapírok árfolyamai tendenciájukat tekintve ismét emelkednek, a kötvényalapok jó hozamokat mutatnak, és még a régiónk részvénypiacai is remekelnek. A Bamosz-tag alapkezelők alapjaiban fekvő vagyon március végén, történelmi csúcsra érve, meghaladta az 1400 milliárd forintot. A befektetők azonban nem felejtenek - emelte ki Szalai Sándor -, 2004-ben a legtöbb megtakarítás a legalacsonyabb kockázatú, ugyanakkor legmérsékeltebb hozamot is adó pénzpiaci alapokba áramlott. Hajlandók-e a megtakarításaikat hosszabb távra is befektetési alapban elhelyezni a befektetők? A hazai befektetési alap piacán egyelőre kis szeletnek számító - alig több mint négy százalék súlyú - garantált alapok tűnnek ma igenlő válasznak - hangsúlyozta a vezérigazgató.
A befektetett tőkét vagy ezenfelül egy minimális hozamot is biztosító, határozott (általában 2-3 éves) futamidejű alapokban lévő vagyon mára megközelíti a hatvanmilliárd forintot. Népszerűségük mögött rejlő egyszerű ok a csökkenő kamatok és állampapír-piaci hozamok ellentmondást nem tűrő ereje. Az egy évvel ezelőtti 12-höz képest ma már csak hét százalék körül mozognak a kockázatmentes befektetések (bankbetétek, rövid állampapírok) hozamai, így a figyelem érthetően más lehetőségek felé irányul. Ezt az OTP Alapkezelő két új garantált alapjának, az OTP Alfának és az OTP Prizmának most befejeződött jegyzése is jelzi. A piacon elsőként nyíltvégűként, azaz folyamatos forgalmazásúként indított OTP Prizma és az eddig szintén egyedülálló módon, évente hozamot fizető OTP Alfa Alapban 8,9 milliárd forint gyűlt össze. A befektetők száma is az egyre szélesebb körű érdeklődést igazolja: a forgalmazó OTP Bank tájékoztatása szerint a hathetes jegyzés során öszszesen 3775 befektető helyezte el megtakarításait a két alapban, nagyjából egyenlő számban.
Amennyiben a forintkamatok várt csökkenése folytatódik, a garantált alapok is egyre szélesebb befektetői kör számára válhatnak vonzóvá - magyarázza Szalai Sándor. A bankbetéteket és rövid állampapírokat meghaladó kockázatért cserébe kapott lényegesen magasabb hozamlehetőség jó hír lehet az új megoldásokat kereső befektetőknek. Az is jó hír - tette hozzá -, hogy egy-egy ilyen alapba fektetve jobban megérthető a hozam, illetve a kockázat "együtt járása" és a legalább középtávú befektetések fontossága. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.