Párját ritkító kínálattal várja a gyűjtőket ezen a héten a bécsi Dorotheum. A cég idei első aukciós hetét ma délután négy órától félezer tételnyi üveg- és porcelántárgy - köztük egy 1730 körüli, Jakob Irminger tervei alapján készült baluszterváza (becsült értéke: 24-40 ezer euró) - nyitja. Másnap a szoboranyag kerül kalapács alá: itt különösen egy eredeti festését megőrzött felső-ausztriai Madonnától (45-50 ezer euró) és egy oltárarchitektúrából származó, barokk angyalpártól (28-30 ezer euró) várnak sokat a szakemberek. Szerdán azután a rajzoké, akvarelleké, miniatűröké és az 1900 előtti sokszorosított grafikáké lesz a terep.
Csütörtökön kerül sor a hét sztáraukciójára, a régi mesterek festményeinek árverezésére. A 363 tétel között a mindig nagyszámú németalföldi, holland és osztrák-német kép mellett ezúttal különösen erős olasz anyagot is sikerült csatasorba állítani - talán részben annak köszönhetően, hogy nemrég Milánóban is kirendeltséget nyitott a bécsi cég, amely ily módon szorosabb kapcsolatokat tud ápolni az olasz beadókkal. A portrék közül feltétlenül említést érdemel egy Moretto da Brescia körébe sorolt darab, továbbá a Jacopino del Conte követőjének tulajdonított alkotás, amely az idős Michelangelo képmását ábrázolja, a 17. századból pedig Luciano Barzone egy remek képe. Az építészeti capricciók, romok kedvelői Domenico Roberti, Francesco Albotto és mások munkáiból válogathatnak, míg a mitológiai tárgyú alkotások sorából kiemelkedik egy a firenzei manierizmus különös szín- és formavilágát idéző alkotás: Pontormo egyik követőjének Vénuszt és Cupidót ábrázoló, 18-25 ezer euróra becsült táblaképe. A vallásos tárgyú képek közül két 18. századi műtől, Giovanni Battista Tiepolo és Corradino Giaquinto egy-egy vásznától várják a legtöbbet (70-100 ezer eurót) a szakértők.
A holland csendéletek között Barent van der Neer, Adriaen Kraen, Willem Clasz. Heda (80-120 ezer euró) és Osaias Beert munkáit is megtaláljuk, míg a tájfestészet élvonalát Paul Bril, David Vinckboons és idősebb Jan Brueghel (80-120 ezer euró) egy-egy alkotása, a Rembrandt-iskolát pedig egy 30-50 ezer euróra tartott ószövetségi jelenet képviseli. A korai németalföldi képek gyűjtői a 15. századi Dieric Bouts egy táblájára licitálhatnak, a flamand biblikus festmények kedvelői pedig egy Pieter van Avontnak tulajdonított, erdei környezetbe helyezett és angyalokkal körülvett Mária-Jézus-csoporttal lehetnek gazdagabbak. Az árverés legdrágábbnak tartott képe is flamand művész - Abraham Govaerts - ecsetjét dicséri: a föld allegóriájaként megfestett Erdei táj Ceresszel és Dianával című, 16. század eleji tábla 120-180 ezer euróért cserélhet gazdát.
Az árverés második részének elején a neves felvidéki születésű portréfestő, Johann (Jan) Kupezky néhány alkotása is kalapács alá kerül, némelyikük magyarországi gyűjteményből. A klasszikus magyar festészetet Markó Károly két mitológiai tája (13-16, illetve 6-9 ezer euró) képviseli a Dorotheumnál. A klasszicizmus és a romantika nagymesterei közül Angelica Kauffmann két gyermekcsoportportréval, Sir Thomas Lawrence pedig egy, a IV. György néven később trónra lépett brit trónörököst ábrázoló olajvázlattal szerepel.
Az aukcióshét zárásaként pénteken bútorokat és dísztárgyakat, illetve ékszereket árvereznek Bécsben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.