BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Régi mesterek parádéja Bécsben

Párját ritkító kínálattal várja a gyűjtőket ezen a héten a bécsi Dorotheum. A cég idei első aukciós hetét ma délután négy órától félezer tételnyi üveg- és porcelántárgy - köztük egy 1730 körüli, Jakob Irminger tervei alapján készült baluszterváza (becsült értéke: 24-40 ezer euró) - nyitja. Másnap a szoboranyag kerül kalapács alá: itt különösen egy eredeti festését megőrzött felső-ausztriai Madonnától (45-50 ezer euró) és egy oltárarchitektúrából származó, barokk angyalpártól (28-30 ezer euró) várnak sokat a szakemberek. Szerdán azután a rajzoké, akvarelleké, miniatűröké és az 1900 előtti sokszorosított grafikáké lesz a terep.

Csütörtökön kerül sor a hét sztáraukciójára, a régi mesterek festményeinek árverezésére. A 363 tétel között a mindig nagyszámú németalföldi, holland és osztrák-német kép mellett ezúttal különösen erős olasz anyagot is sikerült csatasorba állítani - talán részben annak köszönhetően, hogy nemrég Milánóban is kirendeltséget nyitott a bécsi cég, amely ily módon szorosabb kapcsolatokat tud ápolni az olasz beadókkal. A portrék közül feltétlenül említést érdemel egy Moretto da Brescia körébe sorolt darab, továbbá a Jacopino del Conte követőjének tulajdonított alkotás, amely az idős Michelangelo képmását ábrázolja, a 17. századból pedig Luciano Barzone egy remek képe. Az építészeti capricciók, romok kedvelői Domenico Roberti, Francesco Albotto és mások munkáiból válogathatnak, míg a mitológiai tárgyú alkotások sorából kiemelkedik egy a firenzei manierizmus különös szín- és formavilágát idéző alkotás: Pontormo egyik követőjének Vénuszt és Cupidót ábrázoló, 18-25 ezer euróra becsült táblaképe. A vallásos tárgyú képek közül két 18. századi műtől, Giovanni Battista Tiepolo és Corradino Giaquinto egy-egy vásznától várják a legtöbbet (70-100 ezer eurót) a szakértők.

A holland csendéletek között Barent van der Neer, Adriaen Kraen, Willem Clasz. Heda (80-120 ezer euró) és Osaias Beert munkáit is megtaláljuk, míg a tájfestészet élvonalát Paul Bril, David Vinckboons és idősebb Jan Brueghel (80-120 ezer euró) egy-egy alkotása, a Rembrandt-iskolát pedig egy 30-50 ezer euróra tartott ószövetségi jelenet képviseli. A korai németalföldi képek gyűjtői a 15. századi Dieric Bouts egy táblájára licitálhatnak, a flamand biblikus festmények kedvelői pedig egy Pieter van Avontnak tulajdonított, erdei környezetbe helyezett és angyalokkal körülvett Mária-Jézus-csoporttal lehetnek gazdagabbak. Az árverés legdrágábbnak tartott képe is flamand művész - Abraham Govaerts - ecsetjét dicséri: a föld allegóriájaként megfestett Erdei táj Ceresszel és Dianával című, 16. század eleji tábla 120-180 ezer euróért cserélhet gazdát.

Az árverés második részének elején a neves felvidéki születésű portréfestő, Johann (Jan) Kupezky néhány alkotása is kalapács alá kerül, némelyikük magyarországi gyűjteményből. A klasszikus magyar festészetet Markó Károly két mitológiai tája (13-16, illetve 6-9 ezer euró) képviseli a Dorotheumnál. A klasszicizmus és a romantika nagymesterei közül Angelica Kauffmann két gyermekcsoportportréval, Sir Thomas Lawrence pedig egy, a IV. György néven később trónra lépett brit trónörököst ábrázoló olajvázlattal szerepel.

Az aukcióshét zárásaként pénteken bútorokat és dísztárgyakat, illetve ékszereket árvereznek Bécsben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.