BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új szakasz jöhet a forint történetében

Áttörte a forint a 240 forintos euróárfolyam küszöböt, még nem volt ilyen erős a forint, eltekintve a 2002 novemberében indult és 2003 január közepéig tartó forint erősítő spekulációs periódustól, amelynek végén az euró egészen 235 forintig gyengült.

A támadást akkor a jegybank - a jelenlegitől lényegesen eltérő gazdasági környezetben - gyors egymásutánban két alkalommal végrehajtott egy-egy pontos alapkamat csökkentéssel hárította el, így a forint ismét 245 forintos euró árfolyamra gyengült vissza. Azóta az euró forintárfolyama a 2005 elején megközelített 241 forintos mélyponttól a 2006 közepén 282 forint felett tetőző pályát futotta be.

Az idén február 20-án volt a leggyengébb a forint 266 forint feletti eruóárfolyammal. A jegybanki beavatkozási sávot február 25-én törölték el, azóta kisebb-nagyobb ingadozással folyamatosan erősödött a magyar fizetőeszköz. A sáv eltörlése megnyitotta a spekulációs támadások előtt a sáv korábbi erős szélénél, 240,01 forintnál kiépített devizapiaci pozíciókat. A 240-es határ ezért vált technikai ellenállási ponttá és egyben lélektani küszöbbé is.

Samu János, a Concorde devizapiaci elemzője szerint a jó három hónapja tartó forinterősödés két szakaszra bontható: kezdetben a forint ellen felépített pozíciók zárása, az utóbbi időben viszont már az erősödés melletti pozíciók kiépítése vitte előre a folyamatot. A forintnak nagy lökést adott a szlovák korona felértékelése május 29-én, ami a nagyobb nemzetközi pénzintézetek által kiadott árfolyam előrejelzéseknek köszönhetően szinte azonnali aktualitást adott a 240-es határ áttörésének.

A Goldman Sachs akkor például háromhavi távlatban az eddigi 252 forint/euróról 238-ra, féléves távlatban 245-ről 230-ra, tizenkét havi távlatban pedig 225 forintra módosította az euró forintárfolyamára adott előrejelzését. Egy nappal a szlovák bejelentést követően a forint érintésnyire meg is közelítette a 240-es küszöböt, de a technikai ellenállás túl még erősnek bizonyult, így visszagyengült 248 forint feletti euróárfolyamra. A sáveltörlés óta tartó forinterősödést a jegybank monetáris politikája is támogatta, de kedvező környezetet biztosított számára a fejlődő piacokkal kapcsolatban felerősödött nemzetközi befektetői kockázatvállalási hajlandóság is.

A jegybank sorozatos - az elmúlt három hónapban összesen már száz bázispontnyi - alapkamat emelésekkel és "határozott" nyilatkozatokkal bizonyította be a piac előtt monetáris politikája elkötelezettségét a dezinfláció mellett. A 240-es határ pénteki áttörésében komoly szerepet játszott a jegybanknak tulajdonított következetesség. A csütörtökön napvilágot látott és a vártnál magasabbnak bizonyult január-áprilisi béremelkedési adatok, valamint a vártnál rosszabb májusi inflációs számok alapján a piac már szinte száz százalékos valószínűséget adott annak, hogy a jegybank hétfőn ismét emeli alapkamatát.

Elemzők szerint volt némi konkrét "katalizátor" szerepe az árfolyamküszöb áttörésében a Daimler bejelentésének is gyárépítési szándékáról Magyarországon, amennyiben ezzel kézzelfogható közelségbe hozott olyan elvont fogalmak, mint például a "javuló nemzetközi befektetői megítélés" gyakorlati következményei. Hasonló hatása volt az Európai Innovációs Központ Magyarországra telepítésének is.

"A határ áttörésére előbb vagy utóbb, de mindenképpen sor került volna, mivel a "csillagok állása" pillanatnyilag a forint erősödésének kedvez - ez azonban változhat." - fogalmazott egy kereskedő a bankközi piacon. Többen is felhívták a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a forint tartós erősödését számos kockázati és bizonytalansági tényező teszi kétségessé.

A magyar gazdasági mutatók a leggyengébbek közé tartoznak Európában. A GDP-arányos költségvetési deficit 5,5 százalék volt 2007-ben, a legnagyobb a 27 tagú Európai Unióban, az 1,3 százalékos GDP növekedési ütem pedig a legalacsonyabb. A kormánynak ezért be kell tartania az EU-nak a költségvetés kordában tartására tett ígéretét, mégpedig a nemzetközi befektetői körök által "kiszámíthatatlannak" tekintett belpolitikai erőviszonyok közepette, ráadásul a szociális kiadások növelésére igencsak csábító 2010-es választások közeledtével. Nem lehet örökösnek tekinteni a forint erősödésének jelenleg kedvező külső tényezők fennmaradását sem. A nemzetközi befektetői körök fejlődő piacokkal szemben táplált erős kockázatvállalási hajlandósága bármikor elillanhat - figyelmeztetnek a borúlátóbb elemzők.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.