Az államháztartás finanszírozásának első félévéről Borbély László András elmondta: a tervezett 800 milliárd forinttal szemben - a költségvetés javuló helyzete és az uniós transzferek gyorsabb lehívása nyomán - a finanszírozási igény 496 milliárd forintra csökkent, viszont a külső tényezők miatt a piaci helyzet kedvezőtlenebb volt, amely a másodlagos jelzálogpiaci válságra vezethető vissza.
A piaci folyamatok miatt az ÁKK megváltoztatta a korábban tervezett forint-deviza kibocsátás arányát. A teljes, 699 milliárd forintos nettó kibocsátáson belül a tervezett kétharmad forint, egyharmad deviza helyett fele-fele arányban történt a forint, illetve deviza kibocsátás.
A nettó forint kibocsátás összege 353 milliárd forintot tett ki, a nettó deviza kibocsátásé pedig 346 milliárd forint volt.
Az első félévben három devizakötvényt dobott piacra az ÁKK összesen 425 milliárd forint összegben: egy 1,5 milliárd eurós kötvényt, illetve két svájci frank kötvényt, 150 millió, illetve 200 millió svájci frank összegben - mondta a vezérigazgató-helyettes
A kibocsátás módosítását Borbély László András részben az indokolta, hogy a nemzetközi tőkepiac negatívan hatott a belföldi állampapírpiacra. Ezt a hatást felerősítette a magánnyugdíj-pénztárak portfolió átrendezési folyamata, amely az állampapírok súlyának csökkentését, illetve a részvények arányának növelését hozta magával.
Ebben az évben nettó alapon számítva várhatóan 400 milliárd forinttal csökken a magánnyugdíj-pénztárak állampapír portfóliója - felelte a vezérigazgató-helyettes az MTI kérdésére.
Az ÁKK elemzése azt mutatja, hogy ez a portfolió átrendezési folyamat már a múlt év utolsó negyedévében megindult, felgyorsulása az idei első negyedévre esett. Az idei első három hónapban a biztosítók és a magánnyugdíj-pénztárak portfoliójában lévő állampapírok állománya 83 milliárd forinttal csökkent, miközben az árfolyamveszteség 235 milliárd forintra rúgott.
Az ÁKK második félévi deviza kibocsátása várhatóan 1,2 milliárd euró lesz - jelezte Szarvas Ferenc vezérigazgató.
"Az 1,2 milliárd euró kibocsátáson belül az Európai Beruházási Banktól (EIB) 500 millió euró hitelt kíván felvenni az ÁKK, elsősorban projekt-finanszírozásra, a fennmaradó összegre pedig több, kisebb összegű deviza kötvény kibocsátás nyomán tehet szert az intézmény" - felelte újságírói kérdésre Szarvas Ferenc.
Az ÁKK által kezelt államadósság a GDP 61 százaléka volt idén június végén, de ez a mutató nem azonos a maastrichti kritérium szerint elszámolhatóval, csak a szűkebben vett államadósságot, azaz az ÁKK adósságát foglalja magába - tette hozzá a vezérigazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.