BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

IFRS szerint jelentsenek a biztosítók?

A pénzügyi szektor legtöbb területén – így a bankok esetében is - felértékelődött a vállalati kockázatkezelés (ERM) szerepe, amely kiemelt hangsúlyt érdemel a piaci tendenciák hatásainak komplex értékelése, és a sikeres vállalati működés fenntartása szempontjából is– olvasható a Deloitte legfrisebb elemzésében.

A bankoknak a kockázatok felméréséhez sokkal kifinomultabb eszközökre van szüksége – egy ilyen eszköz lehet például a „stressz-teszt” is - amelyek alapján meg lehet állapítani a ritkán előforduló események esetleges negatív hatását, hiszen ezekről a szempontokról a hagyományos kockázati modellek általában megfeledkeznek - hangsúlyozza Fülöp András, a Deloitte Pénzintézeti Szektorának vezetője.

Mint mondja, a cégeknek nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie például a kölcsönök kezességvállalásának szabályaira, az értékbecslés módszereire, a hitelezésből eredő veszteségekre képzett tartalékokra, a belső szabályozásokra, a mérlegen kívüli kockázatokra, a kockázat közzétételére. A bankoknak pedig fel kell készülniük a pénzügyi és működési kockázatuk és teljesítményük sokkal alaposabb felügyeletére, mi több, ezt a gyakorlatba is mihamarabb át kell ültetniük.

A Deloitte szakértője szerint a biztosítási szektorban működő cégeknek is fel kell készülniük az IFRS (Nemzetközi Pénzügyi Jelentési Szabványok) szabályrendszer alkalmazására, amelynek biztosítási piacra vonatkozó szabályozási környezete jelenleg még kidolgozás alatt áll. Az új jelentési szabványrendszer lényeges előnyökkel is járhat a vállalatok számára, hiszen az IFRS szerint a biztosítási szerződéseket becsült értéken (fair value) kell értékelni.

Az innovatív vállalatok már most is integrálják a magas szintű elemzéseket a vállalati folyamatokba, aminek révén nem a múltbeli adatok elemzése, hanem a jövő előrejelzése – és így a versenytársakkal szembeni előny - válik fontossá.  Ahhoz, hogy a biztosítók sikerrel kapcsolódjanak be az egyre növekvő nyugdíj-piacra, az életbiztosítások terén innovatív ajánlatokat kell létrehozniuk, például amelyek jövedelem- és vagyonbiztosítást is jelentenek egyszerre. Olyan új termékek bevezetésére is szükség van, amelyek kialakításánál a vállalatok - komplex aktuáriusi tudásukra építve - kockázatközösségeket hoznak létre, amelyek képesek az ügyfelek egyéni kockázatát minimalizálni, és a termékeket még inkább egyéni elvárásokhoz, kockázati hajlandósághoz is igazítani. A Deloitte szakértője kiemelte: Fontos, hogy mind a banki, mind a biztosítási szektor cégei nyitottak legyenek a szervezeti, és a technológiai változásokra is, keressék, és kövessék egyben a fejlődés útját.

Összefoglalva a jelen piaci fejlemények a félig tele, félig üres pohár dilemmájához hasonlíthatóak, vagyis amely pénzintézetek lehetőségként élik meg a jelen helyzetet, innovatívan és rugalmasan alkalmazkodnak az új fejleményekhez, azok számára teljesen új piaci, növekedési dimenziók nyílhatnak meg – mondta a Deloitte vezető partnere.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.