Oblath szerint az infláció "lassan, de biztosan" közelíteni fog a középtávú 3 százalékos célhoz. A Bloomberg emlékeztet arra, hogy júliusban a 12 havi infláció 6,7 százalékos volt, júniusban szintén 6,7 százalékot, májusban 7,0, áprilisban pedig 6,6 százalékot mértek. Az augusztusi inflációs adatot csütörtökön teszik majd közzé.
A Napi Gazdaság által megkérdezett szakértők az augusztusi inflációs adatot 6,6 százalékra várják. Oblath megítélése szerint a bérek, amelyek júniusban a megelőző hónapokhoz képest gyorsabban nőttek, gondot okoznak a döntéshozóknak.
Júniusban az átlagbérek emelkedése 9,7 százalékos volt, amit a Magyar Nemzeti Bank a gyorsuló infláció jelének tekinti akkor, amikor a kormány szigorító intézkedésekkel fogja vissza a vállalati profitokat. Oblath szerint a béradatokat óvatosan kell kezelni, a kormány adóelkerülést akadályozó törekvése ugyanis nagyobb adózásra késztetheti az embereket, ami a béremelések hamis látszatát keltheti.
"Sokan kételkednek abban, hogy a béradatok a realitásokat tükrözik" - jegyezte meg Oblath. Végezetül a Monetáris Tanács tagja szerint az infláció a kockázatok ellenére a vártnál is erősebben mérséklődhet, amennyiben a hatósági árak drágulása és a növekvő adóbefizetések révén nem emelkedik az árszínvonal, és amennyiben az olajárak is tovább mérséklődnek. Oblath szerint a monetáris politika szempontjából nézve "üdvözlendő" Gyurcsány Ferenc jövő évi 300 milliárd forintos növekedés ösztönző adócsökkentési csomagja is, amely nem tartalmazza az infláció gyorsulásával járó forgalmi adó emelést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.