A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport szerint Magyarország valójában a hitelcsomagnak "csak egy apró hányadát" fogja felhasználni. Az elemzés szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) készenléti védőhálója - amelyhez a Világbank és az EU is hozzájárult - elősegítette egy válság elhárítását, a csomaghoz kapcsolt feltételekből azonban az következhet, hogy jelentősen romlanak a jövő évi magyarországi növekedési kilátások.
A JP Morgan londoni elemzői ennek nyomán azzal számolnak, hogy 2009-ben, egész éves összevetésben 1,5 százalékos GDP-visszaesés lesz Magyarországon. A cég szerint megvan a kockázata az ennél mélyebb recessziónak is a komoly költségvetési kiadáscsökkentések miatt.
Az elemzés a kedvező tényezők közé sorolja, hogy egy ilyen feszes - és csökkenő olajárakkal kísért - költségvetési politika jó eséllyel lehetővé teszi a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) a "hiteles" pénzügypolitikai enyhítést 2009-ben.
A JP Morgan a pénzügyi védőcsomag bejelentése előtt 0,5 százalékos egész évi magyarországi GDP-visszaesést várt 2009-re, és már ez is rontott előrejelzés volt: a ház korábban még 1,0 százalékos növekedési előrejelzést tartott érvényben a jövő évre.
A Merrill Lynch londoni elemzői is jelentősen csökkentették a magyar gazdasági növekedésre adott prognózisukat, egész éves recessziót azonban nem jósolnak: az eddigi 1,4 százalékról 0,8 százalékra rontották 2009-re szóló GDP-növekedési előrejelzésüket.
A csütörtöki Financial Times, amely több írásban is elemzi a Magyarországnak összeállított védőcsomagot, egyik cikkében azt írta, hogy a csomaghoz kapcsolt feltételek jelenthetik "a szerkezeti reformok áthajtásához szükséges mentséget" az ország vezetőinek.
A Financial Times napi gazdasági-politikai fejleményeket elemző rovata, amely csütörtökön szintén külön cikkben foglalkozott a pénzügyi védőcsomaggal, magyarul idézte a "Hátravan még a feketeleves" közmondást, azt írva, hogy országszerte "ezt mormogják" az emberek a 25 milliárd dolláros segítség hírének ismertté válása óta.
Jóllehet a feltételekről egyelőre kevés részlet ismert, a lap szerint 1,8 százalékos GDP-arányos elsődleges jövő évi költségvetési többlet eléréséről "beszélnek", ami becslések szerint a fogyasztás 3,7 százalékos visszaesésével járna. A lap szerint azonban a válság valószínűleg lehetővé teszi az "ingatag" kisebbségi kormánynak az eddig kiszámíthatatlannak ígérkező költségvetési szavazás túlélését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.