A Handelsblatt egy életközeli példáról számol be: egy jól kereső hölgy hitelkártyájával fizetett volna egy csokor virágért, ám kártyáját nem fogadták el a boltban. Kiderült: az elmúlt hónapokban egyszer véletlenül nem fizetett a banknak, így hitelkeretét 2 300-ról 900 dollárra csökkentették.
Rengeteg bank követi ezt a példát: sőt, a keretszűkítés mellett gyakran meredeken emelik a kamatrátát is. "Az ingatlanpiac után félő, hogy eldől a következő dominó-elem is" - írja a német gazdasági lap. A Moody''s jelentése szerint a hitelkártyapiac legalább az év végéig szűkülni fog.
Elsősorban a JP Morgan Chase, a Bank of America és a Citigroup kártyái veszélyeztetettek. Az American Express a múlt héten 24 százalékkal csökkentette profitkilátásait, és vélhetően 7 ezer dolgozót el fog bocsátani - idén a harmadik negyedévben kétszer annyi (5,9%) leírása volt fizetéskimaradás miatt, mint tavaly ilyenkor.
A konkurrens Visa valamivel jobb helyzetben van, ugyanis ő maga nem kölcsönöz pénzt, csak közvetíti azt. Így még akár az elemzői várakozásoknál nagyobb eredményt is jelenthet jövő héten (448 millió dollár nettó nyereséget). Azonban a jövő évre jóval kisebb növekedéssel számolnak: kisebb forgalommal, kevesebb új ügyféllel.
A hitelkártya-tartozások ördögi köre további gondokat okozhat azonban a cégeknek: ha egy ügyfél nem fizet, tartozását további kamattal terhelik, azaz még több hátraléka lesz, ami további hiányhoz vezethet. Egy tanulmány 25 százalékos, azaz 1 milliárd dolláros kieséssel számol. A Moody''s adatai szerint az elveszettnek számító hitelek aránya a 2007 augusztusi 4,61 százalékról idénre 6,82-re emelkedett. "Hogyha folytatódnak az elbocsátások, akkor a hitelkártyaszámlák leírásai történelmi magasságokba emelkedhetnek" - mondta a Citigroup egy vezetője.
Az amerikai hitelkártyarendszer alapproblémája: az egy hónap alatt felhalmozott tartozásokat nem kellett teljes mértékben kifizetni, elég volt egy bizonyos mértékig - ha pedig egy ügyfél itt is gondba került, szerzett egy új hitelkártyát, és adósságát áthelyezte. Azonban a kamatok jelenlegi emelkedése mellett ez az életmód nehezen fenntartható. Míg a késedelmi kamat a Visánál jelenleg 19,9 százalék, addig a Bank of Americánál már 48,9. A központilag engedett felső határ: 50 százalék.
A hitelkártya-kibocsátók ráadásul rosszabbul járhatnak, mint az jelzáloghitelezők: ha az ügyfél nem törleszt, utóbbinál "legalább" ott a ház. Előbbinél az ügyfél kérhet magáncsőd-eljárást, ahol ha teljesíti a feltételeket, a végén tartozásának csak 10 százalékát kell kifizetnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.