BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most még aktuálisabb Gyurcsány javaslata - Egység kell az Európai Unióban a válsággal kapcsolatban

Egységesített módon kell reagálnia az Európai Uniónak a pénzügyi válságra, és a tagországoknak el kell kerülniük az egyeztetés nélküli, egyedi lépéseket, nehogy további nehézségeket okozzanak más tagállamoknak - vélekedtek a témáról szerdán folytatott plenáris vitában az Európai Parlament képviselői.

Kétnapos brüsszeli plenáris ülésén az EP egyebek között a jövő szerdai állam- és kormányfői EU-értekezlet előkészítésével foglalkozott. A pénzügyi válság a csúcstalálkozó számos kényes témájának egyike, az uniós reformszerződés sorsa és az energiatakarékossági javaslatcsomag mellett. Felszólalt Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációnak vezetője is, aki szerint most, a válság idején még aktuálisabb Gyurcsány Ferenc miniszterelnök februári javaslata egy uniós pénzügyi felügyelet létrehozására.

Előző nap, az uniós pénzügyminiszterek luxembourgi ülésén már Veres János is jelezte, hogy a magyar delegáció a jövő heti csúcstalálkozón ismét felveti ezt a kezdeményezést. Hasonló elképzelést vázolt fel az EP-ben Becsey Zsolt (Fidesz) is, aki a bizalom megteremtése érdekében az uniós központi versenyfelügyelethez hasonló szervet hozna létre a pénzpiac felügyeletére. Jean-Pierre Jouyet, a francia EU-elnökséget képviselő uniós ügyi miniszter arra mutatott rá, hogy az EU nem az Egyesült Államokhoz hasonló szövetségi állam. Kiemelte ugyanakkor, hogy az uniós koordináció immár a pénzügyi válság ügyében is gyakorlati lett. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint az uniónak megvannak a szabályai a válság kezelésére, de a krízis annak próbája is lesz, hogy azokat tudja-e gyorsan és hatékonyan alkalmazni. Tabajdi Csaba azt hangoztatta: - Ma, amikor az Amerikából induló, globálissá terebélyesedő hitelválság alapjaiban veszélyezteti az európai pénzügyi rendszert és gazdasági fejlődést, óriási szükség lenne az Európai Pénzügyi Felügyeleti Intézetre.

Az Intézet nagyban segítené a válsághelyzet közös kezelését, a terhek megosztását. Az Intézet a hasonló jövőbeni válságok elkerülése érdekében kidolgozná a nemzeti felügyeletekre vonatkozó egységes szabályokat, hogy az egyes tagállamok szabályozása ne egymás ellenében hasson. A magyar képviselő megfontolandónak mondta egy amerikai mintájú, több százmilliárd eurós alap létrehozását is. - Megfelelő európai szintű reakció hiányában évekre lelassulhat az európai gazdasági fejlődés, és Európa nagyobb veszteségeket szenvedhet, mint a válságot okozó Egyesült Államok - vélte Tabajdi.

Becsey Zsolt szerint az Európai Unió pozitív képet mutathatna magáról a közép-európai országokban azzal, ha a tagállamok válság esetén együttesen garanciát adnának az összes lakossági letétre. Úgy vélte, hogy a sok leányvállalattal rendelkező országok, például Magyarország számára nagyon lényeges, hogyan reagál a válságra az anyavállalat és annak a felügyelete.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.