Kiderült például, hogy a példátlan beavatkozásra nemcsak az államcsőd fenyegetése miatt volt szükség, hanem a bankrendszer megsegítése miatt is. Itt azonban érdemes rögtön pontosan fogalmazni – már amenynyire ez ebben a pillanatban lehetséges –, mert a tét is óriási.
Eddig azt hallottuk az illetékesektől, hogy a magyar bankrendszer alapjai szilárdak, jövedelmezősége kiemelkedő. Ezt kellett mondaniuk. Nemcsak azért, mert bármilyen más kijelentés végzetes, öngerjesztő hatással járhatott volna, hanem mert ráadásul igaz is. Ami drámaian megváltozott, az a finanszírozási környezet: az anyabankok nehézségei miatt elapadtak a devizaforrások, az állampapírpiacon mindenki eladni akar, a bankok a befektetési alapokból kizúduló pénzt kimagasló betéti kamatokkal próbálják visszacsalogatni. Aki pedig korábban maga is kockázatos külfödi piacokra merészkedett a nagy profit reményében, annak most az ottani leány veszteségeit is le kell nyelni.
A nemzetközi hitelből finanszírozott 600 milliárd forintos banki alap minden részlete még nem ismert, az azonban látszik, hogy az elvileg minden pénzintézet számára vonzó állami garancia a devizaforrás bevonására csak azoknak hozzáférhető, akik beengedik tulajdonosnak az államot. Erre a legesélyesebbnek az OTP Bank látszik, amely nem kaphat anyabanki mentőövet, és amelyet a hírek szerint érzékenyen érinthet a forint gyengülése is. A növekvő kockázatokat a pénzintézet részvényeinek legutóbbi mélyrepülése is jelzi, noha a legnagyobb magyar bank tőkehelyzete, nyereségessége egyébként erősnek mondható. Csakhogy most különleges időket élünk. Amikor a likviditás és a bizalom fenntartása mindent felülmúló érdek. És amikor ostoba interpretációkkal sokat lehet ártani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.