A BUX a növekedés ellenére is a 2007. év végi 26.236 pontos értékénél 12.730,30 ponttal, vagyis több mint 48 százalékkal alacsonyabban áll. A nemzetközi piaci szereplők optimista hangulatának köszönhetően jelentősen erősödtek a világ vezető részvényindexei hétfőn. A befektetők vélhetően abban bíztak, hogy a központi bankok világszerte további intézkedéseket hoznak a piac bizalmának erősítésére és a fogyasztói, valamint az üzleti hitelek árának mérséklésére.
A szakértők szerint a Fed kamatmérséklése után a kínai és a tajvani központi bank is lépett, és most az Európai Központi Bankon és a Bank of England-en van a sor. A nyugat-európai részvénypiacok egészen csütörtökig fölfelé haladtak, de a hét végére kifulladt a lendületük, miután a Wall Street is ütemvesztést jelzett. Egyik-másik határidőre április óta nem látott alacsony szintre csökkentek a bankközi kamatok csütörtökön a legrövidebb lejáratra, még mélyebbre, mint a Fed vagy az EKB alapkamata. Nyomuk sincs a hónap elején elért rekordoknak, a bankközi kamatok április óta nem voltak ilyen alacsonyak.
Ez azt jelzi a befektetőknek, hogy a pénzügyi válságnak nevezett felfordulásnak gyakorlatilag vége, a kormányok tőketámogatása, kezességvállalása, a központi bankok korlátlan aukciós hitelkínálata kellően megolajozta a pénzügyi rendszert. Most már "csak" a gazdaság lassulásával, esetleges visszaesésével kell megküzdeni. A magyar piacnak vélhetően sikerült ledolgoznia a régiós versenytársakkal szembeni bizalmi hátrányát a Valutaalap Magyarországnak rendelkezésére bocsátott 15,7 milliárd dolláros hitelkeretével, amelyet az Európai Unió további 8,1 milliárd, a Világbank pedig 1,3 milliárd dolláros kerettel egészít ki.
A vezető részvények többsége a Richter kivételével nyereséggel zárta az elmúlt hetet, a gyógyszeripari részvény viszont több mint 4 százalékkal gyengült. A heti forgalom 142,6 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 87,6 milliárd forint értékben születtek üzletek. A forgalom közel 58 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 21,6 százalékkal, a Magyar Telekom 7,1 százalékkal, a Richter 9,5 százalékkal részesedett. A kis és közepes papírok többsége is jelentősen erősödött a múlt héten, az árfolyamváltozásukat tükröző BUMIX index értéke 10,61 százalékkal 1564,20 pontra emelkedett.
Az elmúlt időszak egyik legnagyobb vesztesének számító OTP árfolyama jelentősen, 851 forinttal, 31,53 százalékkal 3.369 forintra nőtt. A korábban szintén meredeken zuhanó Mol részvények ára a múlt héten 1.250 forinttal, 13,02 százalékkal 110.995 forintra erősödött. A Magyar Telekom 75 forinttal, 13,39 százalékkal 644 forintra emelkedett. A Richter részvények 27.900 forintot értek pénteken záráskor, 1.150 forinttal, 4,19 százalékkal kevesebbet, mint egy héttel korábban. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis ára 310 forinttal, 3,10 százalékkal 10.000 forintra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.