Amikor október elején az első hírek megérkeztek a svájci frank alapú jelzáloghitelek leállásáról, sok ügyfél „behúzta a kéziféket” és kiváró álláspontra helyezkedett. Az idő múlásával egyre újabb és újabb hazai bankok függesztették fel ezen a téren a tevékenységüket (a teljesség igénye nélkül: Raiffeisen, Volksbank, MKB, CIB Bank), megint mások pedig szigorítottak a feltételeken (köztük volt például az Unicredit, a K&H, az UCB, az Erste).
Megfigyelhető, hogy a jelentősebb kapuzárás október végéig lezajlott, illetve november közepéig lezajlik: eddig kell több banknál beérkeznie a hiteligényléseknek, ha az ügyfél még svájci frank alapon szeretett volna hitelt kapni vagy más esetekben még a korábbi alacsonyabb kamatok mellett a svájci frank alapú hitelekhez hozzájutni.
Az október végi szigorítások hírére sok ügyfél észbe kapott és nekiállt jelzáloghitele intézésének, és bár az elkésők kicsúsztak a határidőből, de euró alapon egyes helyeken még a régi kamatfeltételekkel vehetik fel a hitelt. Míg egy hónapja az ügyfelek inkább a kiváró álláspontot vették fel, most úgy tűnik, hogy a szigorítások hatására nemcsak azok kerültek a piacra, akik eddig kivártak, hanem többen előre is hozták a hitelfelvételt, attól tartva, hogy később esetleg még tovább szigorodnak a feltételek – áll a hitelbróker cég elemzésében.
Gyakorlatilag a november végéig tartó időszakban gőzerővel folyik a bankok többségénél a lakossági devizahitelek átárazása, amely az euró alapú hiteleket is érinti. „Jól látható, hogy a bankok négyféleképp próbálják az új kedvenc, az euró alapú jelzáloghitelek felé terelni a lakosságot” – mondta el lapunk megkeresésére Rozgonyi György cégvezető.
Egyrészt egyes bankok beszüntették a svájci frank alapú hiteleket, így az ügyfél a drága forint és a még mindig olcsóbb euróalapú hitel között választhat. Másrészt van, amelyik megtartotta ugyan a svájci frankot, de olyan kamatkondíciókat szabott ki rá, amellyel már az ügyfelek is alaposabban meggondolják ne válasszák-e mégis az euró alapú hitelt, különös tekintettel arra, hogy előbb-utóbb azért hazánkban is bevezetik az eurót, mint fizetőeszközt. Harmadrészt ugyancsak az euró felé tereli a lakosságot az, hogy egyes bankok például az akciós lakáshitel lehetőségeket (pld.: első kamatperiódus kamatkedvezménye, folyósítási jutalék és az értékbecslési díj elengedése) is euró alapon nyújtják csak, svájci frank alapon nem, noha utóbbi konstrukció elvileg válaszható az ügyfél számára.
Negyedrészt egyes bankok a hitelbróker cégek figyelmét is hírlevelekben hívják fel az euróalapú árazás és akciók előnyeire (ez azért lényeges, mert becslések szerint a hazai lakossági jelzáloghitel-piac ügyfeleinek immár több mint a felét ilyen cégek viszik a bankokhoz). Itt érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a devizapiaci válság ellenére a hazai bankok közötti küzdelem a hazai, lakáshitel lehetőséget kereső ügyfelekért rendületlenül folyik, és így van olyan bank is, amely nem kér folyósítási jutalékot, kifizeti az értékbecslőt, a tulajdoni lapokat, és a közjegyzőt is.
„A különbség annyi, hogy míg régebben a versengés szintere a svájci frank alapú hitel volt, most egyre inkább az euró alapú hitelek között dől majd el a siker” – tette hozzá Rozgonyi György, a www.kiado.hu Bt. hitelbróker cégvezetője. Ami az euróhitelekhez kapcsolódó jövőbeli trendeket illeti, érdemes megjegyezni, hogy a bankoknál eddig az euró alapú lakáshitelek nem számítottak húzóterméknek, és úgy dobták őket most piacra, hogy a bankok még egymás új árazását, kamatkondíciót sem igazán ismerték. November végéig azonban már minden nagyobb piaci szereplő a piacon lesz, így a bankok marketingeseinek és termékmenedzsereinek nem kell azon törniük a fejüket, hogy hova utazzanak a karácsonyi ünnepek alatt: jó eséllyel az újabb, 2009-es évnyitó euróalapú lakáshitel-akciókon dolgoznak majd az ünnepek alatt is. Várható tehát, hogy az euró alapú hitelek kamatai jövőre változnak, és ez a versenyhelyzet következtében az ügyfelek számára akár pozitív irányt is vehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.