A londoni üzleti napilap az euró piaci megjelenésének tizedik évfordulója elé időzítette a több országra kiterjedő közvélemény-kutatást. A vizsgálatból kiderül: az euróövezetben széleskörű az a lakossági vélekedés, hogy a közös európai valuta öt éven belül átveszi a legfontosabb globális fizetőeszköz szerepét a dollártól. Ezt vezető közgazdászok - ha nem is ilyen rövid időtávon - szintén valószínűsítik.
A FT néhány hónapja két amerikai közgazdaságtan-professzor, Menzie Chinn és Jeffrey Frankel elemzését idézte. A Wisconsin, illetve a Harvard egyetem két kutatója által elvégzett szimuláció azt mutatta ki, hogy az euró 10-15 éven belül átveheti a dollár tartalékvaluta-szerepét. A lap annak idején megjegyezte, hogy a lefuttatott modell még nem is a jelenlegi válságra alapult, és a mostani hitelválság könnyen felgyorsíthatja a két vezető szakértő által azonosított folyamatokat.
Egy ilyen eltolódás potenciális geopolitikai következményei "mérhetetlenek ... ha a dollár nem lesz a világ vezető nemzetközi valutája, az nem csupán azt jelenti, hogy (az Egyesült Államok) veszít politikai hatalmából, az maga lesz a hatalomvesztés".
A dollár globális szerepének potenciális hanyatlására nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet.
A Standard & Poor''s nemzetközi hitelminősítő már egy éve azt írta egy londoni elemzésében, hogy jóllehet a dollár továbbra is őrzi globális kulcsvaluta-státusát, az amerikai gazdaság puszta mérete miatt, de az amerikai makrohelyzet romlása és a befektetői hangulat megingása esetén a dollár még nagyobb nyomás alá kerülhet. Az S&P szerint a legrosszabb forgatókönyv - a dollár jelenlegi globális szerepének visszaszorulása - esetén kérdésessé válhat az amerikai szuverén adóskockázat jelenlegi besorolása is, amely egyelőre a létező legjobb, "AAA" szintű.
A FT lakossági felmérése szerint a spanyolok, a franciák és az olaszok hozzávetőleg kétharmada, a németek majdnem 60 százaléka, de még az amerikaiaknak is csaknem a fele egyetért azzal, hogy az euró a következő fél évtizedben felválthatja a dollárt a legfontosabb globális valuta szerepében.
Az új tagállamok euróövezeti felvétele iránti lelkesedés már nem ennyire osztatlan. Az euróbővítés Olaszországban és Franciaországban a legnépszerűbb, ahol a lakosság több mint fele pártolja további országok csatlakozását, Németországban azonban csak 41 százalékos a bővítés támogatottsága, és 49 százalék elveti az euróövezeti tagállamok számának növelését.
Kirívóan rossz ugyanakkor az euróövezeti jegybank (EKB) tevékenységének megítélése. Az olaszok és a spanyolok több mint fele, a németek 47 százaléka, a franciáknak pedig a 44 százaléka mondta azt, hogy "rossz", vagy egyenesen "rettenetes" az EKB inflációellenes teljesítménye.
A FT szerint ez "meglepőnek tűnhet", mivel - az olajárak okozta idei kiugrástól eltekintve - az euróövezeti infláció ritkán emelkedett jelentősen a jegybank meghatározásában szereplő, éves szinten "2 százalék alatti, de ahhoz közeli" cél fölé.
A lap szerint az egyik lehetséges magyarázat az, hogy az európaiak magát az euró bevezetését tartják árnövelő tényezőnek. A felmérésbe bevont spanyolok, franciák és olaszok 90 százaléka, a németek 83 százaléka gondolta legalább részben igaznak azt az állítást, hogy az euró maga gyakorol áremelő hatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.