Az utóbbi napokban bizonytalan a kőolaj ára: kicsit emelkedik, kicsit csökken. A befektetők hol erre, hol arra figyelnek: az egyik oldalon szokatlanul nagy kvótacsökkentés várható az OPEC szerdai értekezletétől, napi 2 millió hordó körül a mostani, napi 27,3 millió hordós összkvótából, legalábbis a tagországok illetékeseinek keddi nyilatkozatai szerint. Más oldalról a világgazdasági kilátásokat naponta befelhőző rossz hírek mégis eladást ösztönöznek.
Az OPEC elnöke, Sahib Khelil hétfőn maga is úgy vélte: jövőre az első félévben a világpiaci kereslet napi 1,4 millió hordóval csökken, és jövőre egész évben is átlagosan napi 500 ezer hordóval kevesebb lesz, mint idén, az idei, általa napi 200 ezer hordósra becsült keresletcsökkenés után. Az OPEC értekezletén első ízben Oroszország is részt vesz, megfigyelőként, és Dmitrij Medvegyev orosz államfő úgy nyilatkozott, hogy Oroszország kész együttműködni az OPEC-kel a lehetséges termeléscsökkentésben. Az OPEC napi 300 ezer hordós csökkentést remél Oroszországtól.
Piaci elemzők szerint a mostani, szinte soha nem látott, napi 4-5 millió hordós világpiaci túlkínálat érdemi mérsékléséhez - és az árak megszilárdításához - az OPEC-tagországoknak legalább napi 2,5-3 millió hordóval kellene csökkenteniük termelésüket.
Az OPEC elnöke hétfőn úgy vélte, hordónként 75 dolláros árral minden termelő elégedett lenne. Szaúd-Arábia olajipari minisztere nemrég azt mondta, 75 dollár lenne az az ár, amelyen még megéri fejleszteni az új, legnehezebben kitermelhető olajmezőket szerte a világon. Enélkül a fejlesztések késni fognak, és ez a későbbi években hiányt okozhat.
A nagyobb áremelkedésben bízó termelői reményeknek azonban egyelőre ellentmond a kereslet várható alakulása a közeljövőben. Szakértők szerint 2 százalékos GDP-növekedési világátlag alatt a kőolaj ára még 70 dollárig sem igen törhet föl - és az IMF vezérigazgatója hétfőn megpendítette, hogy jövőre akár recesszió is lehet világszinten.
Kedden késő délután a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta 44,45 dollár volt New Yorkban januárra, 6 centtel olcsóbb a hétfői zárónál.
Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 471,50 dollár volt Londonban, 13,00 dollárral olcsóbb a hétfői zárónál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.