BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengülő részvény, veszteség, csökkenés - A hét kulcsszavai

Az amerikai autógyártók megmentését szolgáló intézkedések körüli hírek határozták meg az elmúlt hét kereskedését a világon és Magyarországon is, ahol alapvetően langyos, álmosító kereskedés folyt, ám a hét utolsó napján jelentősen mérséklődtek az árfolyamok.

A Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX 462,41 ponttal, több mint 3,7 százalékkal csökkent, 11.981,45 ponton zárt pénteken. A 2007. év végi 26.236 pontos értéknél ez 14.254,55 ponttal, több mint 54 százalékkal alacsonyabb.

A vezető részvények gyengültek, a kisebb papírok árfolyama is csökkent, a BUMIX 27,43 ponttal, 1,81 százalékkal 1.490,85 pontra esett. Optimistán kezdte a hetet a BÉT, ám a magyar tőzsde alulteljesített az európai és amerikai indexekhez képest, hiszen ezek sokkal nagyobb pluszban zártak.

A hét második felében az amerikai autógyártók megmentését szolgáló intézkedések körüli hírek befolyásolták a piacokat. Hétfőn a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 50 bázisponttal, 10,5 százalékra csökkentette az alapkamatot. Ez kis mértékű lelkesedést okozott a piacon, de nem volt hosszú életű, így az index hamar visszaállt a kissé lefelé menő pályára. Szerdán kedvező hangulatot hozott a részvénypiacokra az a hír, hogy az amerikai szenátus várhatóan pozitív döntést hoz a három vezető autógyártó cégnek nyújtandó állami támogatásról. Később elolvadt az optimizmus, majd délután az amerikai piaci nyitásához közeledve kis mínuszból ismét nulla közelébe vagy enyhe pluszba emelkedtek az európai tőzsdeindexek, így a BUX is szerény emelkedéssel zárta a napot.

Az amerikai szenátusban csütörtök éjjel azonban összeomlottak a tárgyalások az autógyáraknak nyújtandó mentőcsomagról. Az egyeztetések vége előtt nem sokkal a kongresszusból olyan értesülés szivárogott ki, hogy egy demokrata és republikánus csoport már elvi megállapodásra jutott a csődközeli állapotba került detroiti autógyáraknak nyújtandó 14 milliárd dolláros szövetségi hitelről. Később viszont kiderült, hogy a felek nem tudtak megegyezni, mert az autóipari szakszervezet nem volt hajlandó elfogadni a bérek gyors csökkentésére vonatkozó republikánus követelést. A hírre az árfolyamok esni kezdtek, ám pénteken olyan pletykák jelentek meg a piacon, amely szerint az amerikai bankmentőcsomagból nyújtanának gyorssegélyt az érintett autóipari cégeknek. Erre reagálva valamelyest megfordult a kereskedés iránya a nemzetközi piacokon, azonban a budapesti börzén nem okozott optimizmust. Az elemzők szerint várhatóan ugyan megmentik az amerikai autógyártókat, ám nem biztos, hogy a hírre ugyanolyan lelkesen reagálnak majd a befektetők, mintha ezt az első körben eldöntötték volna.

A forgalom kissé lankadt a múlt héten, 78,6 milliárd forint értékben születtek üzletek a részvénypiacon, a megelőző hét forgalma 85,4 milliárd forint volt. A forgalom 49,45 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 19,66 százalékkal, a Richter 12,23 százalékkal, a Magyar Telekom 15,86 százalékkal részesedett.

A Mol részvények ára a múlt héten 645 forinttal, 6,45 százalékkal 9.350 forintra csökkent. Az OTP papírok 116 forinttal, 3,98 százalékkal gyengültek, 2.800 forintot értek pénteken záráskor. A Magyar Telekom 5 forintos, 0,89 százalékos csökkenéssel, 555 forinton fejezte be a hetet. A Richter részvények ára 900 forinttal, 3,19 százalékkal 27.350 forintra esett. Az Egis árfolyama 360 forinttal, 3,44 százalékkal 10.100 forintra mérséklődött

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.